Zapytanie o możliwość przesłania oferty

www.sxc.hu

Przesyłanie niezamawianych informacji handlowych skierowanych do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zwłaszcza poczty elektronicznej jest zakazane.

Powszechnie przyjmuje się, że artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wprowadzający ten zakaz dotyczy wysyłania tzw. spamu. Ale czy dotyczy to również tzw. zapytania o możliwość przesłania oferty?Sformułowanie o zakazie przesyłania „niezamówionych” informacji handlowych oznacza, że dla wysłania informacji handlowej wymagane jest uzyskanie uprzedniej zgody ze strony odbiorcy takiej informacji. Celem wprowadzenia tego zakazu była ochrona przed działaniami prowadzącymi do naruszenia szeroko pojętej prywatności odbiorcy.

Bardzo często otrzymujemy jednak wiadomości zawierające zastrzeżenia w stylu:

„Niniejsza korespondencja ma charakter informacyjny i w myśl ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (zgodnie z art. 10 Dz.U. nr 144 poz. 1204 z 18.07. 2002 r.) nie stanowi oferty handlowej, a jest jedynie zaproszeniem do rozmów w myśl art. 71 KC.”

„Wiadomość ta ma charakter jednorazowy, nie stanowi oferty handlowej w myśl ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 18 lipca 2002 (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) oraz jest zgodna z dyrektywą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Dopuszczalne jest przesłanie na adres e-mail pytania, czy adresat zgadza się na otrzymanie drogą elektroniczną informacji handlowej”.

Interesująca jest szczególnie ta „dyrektywa UOKIK”.

„(…) wysyłanie do potencjalnego klienta wiadomości mailowej z prośbą o wyrażenie takiej zgody może być traktowane przez niego jako spam. Warto pamiętać, że celem Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną w tym zakresie jest ochrona prywatności potencjalnych odbiorców informacji, a więc ochrona przed spamem. Z tego też względu nie zaleca się takiego sposobu pozyskiwania zgody od klientów.” http://uokik.gov.pl/konsument_w_sieci.php?pytanie=967#faq967

Czyli z tym UOKIK-iem to nie jest tak do końca jak podaje się w disclaimera.

Oczywiście to czy dana wiadomość to informacja handlowa czy tylko pytanie jest trudna do jednoznacznego uchwycenia.

Np. przed chwilą dostaliśmy maila:

Szkoła Nauki Języków Obcych prosi o wyrażenie zgody na przesłanie materiałów reklamowo-informacyjno-handlowych w zakresie:

1. Realizacji szkoleń branżowych dla Osób posługujących się językiem obcym.

2. Nauka języka ogólnego – general English.

3. Tłumaczenia dokumentów, umów, instrukcji,  itp.

Zapytanie o możliwość przesłania oferty czy już choćby pośrednio promocja szkoły?

Autor: Urszula Ilnicka-Jarosiewicz, aplikant radcowski w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu


Tagi: , , , ,

Komentarze do artykułu Zapytanie o możliwość przesłania oferty :

 1. oczywiście że jest to spamem. Spamem jest „przesyłanie niezamawianych informacji”
  Np. przed chwilą dostaliśmy maila:
  „Biuro Tłumaczeń prosi o wyrażenie zgody na przesłanie materiałów reklamowo-informacyjno-handlowych w zakresie:
  1. Tłumaczeń zwykłych i uwierzytelnionych
  2. Tłumaczeń dokumentów specjalistycznych i ogólnych
  3. Tłumaczeń ustnych
  Będziemy wdzięczni za kontakt do osób/osoby zainteresowanych/nej
  Niniejsze zapytanie nie jest informacją handlową, a jedynie zapytaniem o zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. (Dz.U. z 2002r. Nr 144, poz 1204 z późn. zm.)
  Dziękujemy i pozdrawiamy”

  Bezczelne zastrzeżenie „zapytanie nie jest informacją handlową” – tak jak kradzież „nie jest kradzieżą” bo złodziej zaznaczył że inaczej to nazwał.