Wywieszanie flag przez związki zawodowe

sxc.hu

W ostatnim czasie zapadło pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie pracowniczej, którą prowadzimy dla jednego z naszych klientów.

Działacze związkowi wnieśli pozew przeciwko pracodawcy o uchylenie kar porządkowych nagany – dostali je za wieszanie flag Solidarności na budynku i na płocie zakładu pracy.

Sprawa jest ciekawa, bo ma spore znaczenie praktyczne, a w zasadzie nie ma w tej sprawie orzecznictwa. Co więcej, wśród niektórych (z reguły dotyczy to organizacji związkowych) pokutuje pogląd, że brak zgody na wywieszanie flag i karanie za to pracowników to utrudnianie działalności związkowej – zagrożone nawet odpowiedzialnością karną.Otóż my od początku uważamy inaczej i jak na razie Sąd I instancji w pełni przyznał nam rację (przy czym jesteśmy ostrożni, bo w sprawie pewnie będzie apelacja), uznając, że:

1. działacze związkowi nie mieli zgody pracodawcy na wywieszanie flag, a zakład pracy jest własnością prywatną i to pracodawca ma prawo decydowania o tym, kto i gdzie wiesza flagi. Owszem, związkowcy mogą sobie oflagować co chcą, ale tylko w pomieszczeniach udostępnionych organizacji związkowej;

2. wywieszanie flag na ogrodzeniu pracodawcy może powodować szkodę po stronie spółki, bo kontrahenci odwiedzający firmę otrzymują w ten sposób sygnał, że sytuacja w spółce jest konfliktowa;

Co ciekawe, Sąd uznał również nasz argument, że bez znaczenia dla powyższej kwestii jest, czy w zakładzie pracy istnieje spór zbiorowy.

Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne, czekamy na dalsze kroki w sprawie.

Autor: Mateusz Wilczyński, adwokat w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy


Tagi: , , , , , , ,

Komentarze do artykułu Wywieszanie flag przez związki zawodowe :

  1. „wywieszanie flag na ogrodzeniu pracodawcy może powodować szkodę po stronie spółki, bo kontrahenci odwiedzający firmę otrzymują w ten sposób sygnał, że sytuacja w spółce jest konfliktowa”

    To akurat głupi argument. Równie dobrze można zalecić pracodawcy, że jak nie chce ujawniać sygnałów o konflikcie, to niech spełni żądania związkowców.

  2. Bardzo ciekawy wpis. Jestem ciekaw opinii Autora o wywieszaniu informacji wewnątrz zakładu pracy – w sposób niewidoczny dla obserwatora z ulicy, ale dostrzegalny dla osób przebywających w zakładzie – np. na tablicy ogłoszeń.

  3. [...] czas temu pisaliśmy o wyroku sądu I instancji w sprawie, w której jeden z naszych Klientów został pozwany przez działaczy związkowych po nałożeniu [...]