Wywiad a publikacja zdjęcia w prasie

Ostatnio w jednym wrocławskim sądów odbyła się dosyć ciekawa sprawa. Było tak.

Powód udzielił pewnej dziennikarce wypowiedzi. Nie był jednak przy tej okazji fotografowany ani nie był poinformowany o zamiarze umieszczenia jego fotografii w materiale prasowym.

A jednak w przy artykule w gazecie pojawiło się zdjęcie powoda ukazujące jego twarz w ciemnych okularach, pobrane z archiwum redakcyjnego.

Sąd stwierdził: zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku może być udzielone w dowolnej formie, ale zgoda musi być zawsze niewątpliwa.

Mogłoby się wydawać, że skoro powód udzielił wywiadu konkretnej redakcji i zgodził się na jego publikację, to dlaczego nie umieścić jego zdjęcia – zawsze to lepiej wygląda w gazecie.

A jednak publikacja fotografii w tej sytuacji pozostaje w sprzeczności z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.


Komentarze do artykułu Wywiad a publikacja zdjęcia w prasie :

 1. Teoretycznie mogłoby się wydawać to absurdem, ale patrząc na sprawę z punktu widzenia osoby która udziela wywiadu jej opublikowane zdjęcie mogłoby być bardzo osobiste lub nawet jakieś obraźliwe. A poza tym jest to sfera naruszająca czyjąś prywatność, a nie każdy chce być rozpoznawalny na ulicy.

  • tekst dotyczy pewnie wyroku o sygn. akt I ACa 459/09

   poza tym jest jeszcze problem inny – gazety np. mają zdjęcie kogoś bo udzielił takiej zgody przy okazji wywiadu ale później podpinają to zdjęcie przy każdej okazji tzn. tematu dotyczącej tej osoby lub firmy w której pracuje….i to jest dopiero mess.

   • Myślę, że tak to właśnie niestety działa. W redakcji powstaje tekst a później, jeśli rozkład strony w gazecie to uzasadnia, wkleja się zdjęcie, które akurat jest w bazie redakcji – bez większej refleksji.

 2. ok tylko, ze skoro ktos juz wyrazil zgode na rozpowszechnianie jego wizerunku to czemu ta sama gazeta nie moze opublikowac tego zdjecia pod innym artykulem? oczywiscie przy zalozeniu ze to nie narusza dobr tej osoby itd

  • Pierwsza sprawa: to gazeta musi zadbać o to, że zgoda jest niewątpliwa – lepiej więc, żeby redakcja się upewniła, czy może przy każdej okazji publikować dane zdjęcie.

   Po drugie warto przywołać dwa inne orzeczenie dotyczące tej kwestii – potwierdzają powyższe stanowisko:

   1. „(…) dalsza publikacja możliwa jest bez takiej (dodatkowej) zgody, ale tylko pod warunkiem wskazania pierwotnego źródła publikacji i bez wprowadzania zmian w publikowanym zdjęciu, tzn. tylko z powołaniem okoliczności, w jakich zostało ono wykonane i opublikowane po raz pierwszy” (orz. z 2 lutego 1967 r., OSN 1967, nr 9, poz. 161).

   2. „Artykuł 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymaga do rozpowszechnienia wizerunku zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Materiał sprawy nakazuje przyjąć, iż powód zgodził się na publikację przedstawiających go zdjęć jedynie razem z przygotowywanym o nim artykułem. Opublikowanie tych zdjęć w innych okolicznościach stanowiłoby zatem naruszenie prawa powoda do wizerunku” (wyr. SN z 3 września 1998 r., I CKN 818/97).