We Wrocławiu ruszył proces o prawa do krasnala

Dziś przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu, ruszył proces z powództwa Pana Waldemara Fydrycha – twórcy Pomarańczowej Alternatywy, przeciwko miastu Wrocław.

Pan Fydrych zarzuca miastu naruszenie prawa autorskiego związanego z wykorzystaniem wizerunku krasnala w pomarańczowej czapeczce, z kwiatkiem w dłoni, którego jest twórcą.

Fundacja Pomarańczowej Alternatywy, której Pan Waldemar Fydrych jest prezesem, w sierpniu 2010 r. zarejestrowała prawa do organizowania pod swoim znakiem m.in. seminariów, wystaw, prowadzenia muzeów, produkcji programów, publikacji elektronicznych on-line książek i periodyków do edukacji i nauczania.

Wzór zarejestrowanego znaku towarowego:

Z informacji prasowych wynika, że miasto użyło nieznacznie zmienionego znaku m.in. w materiałach promujących Wrocław.

O swoim żądaniu Pan Waldemar Fydrych na swoim blogu pisze tak:

(…) Przedmiotem tego procesu jest grafika Krasnoludka z Kwiatkiem (znana także jako Krasnoludek Pomarańczowej Alternatywy) stworzona przeze mnie podczas Stanu Wojennego, którą to po lekkiej przeróbce Urząd Miasta przyjął jako swoje logo i bez cienia wahania szeroko stosuje w swej działalności komercyjnej i promocyjnej. (…)

Tego typu postępowania są niezwykle ciekawe – bo z jednej strony sąd będzie musiał ocenić czy ww. znak może stanowić utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim, a także powód będzie musiał wykazać fakt bycia autorem tego utworu.

Idąc dalej, sąd będzie musiał porównać oba krasnale i ocenić czy są one na tyle podobne aby wzór stosowany przez miasto Wrocław naruszał prawa Pana Waldemara Fydrycha.

Krasnoludek, podobnie jak np. anioły, są częstym motywem – najczęściej wykorzystywanym w bajkach, opowieściach itp. Z pewnością również miasto przed rozkręceniem całej kampanii promocji krasnoludka solidnie sprawę zbadało i uczyniło wszystko aby nie narazić się na takie właśnie powództwa. Nawet jeżeli tego nie uczyniło to tym bardziej samo postępowanie będzie bardzo ciekawe.

Kolejna rozprawa w dniu 18 lipca – będziemy na bieżąco śledzić to postępowanie.

A oto tramwaje ze „spornymi” krasnalami:

Zbiory własne


Tagi: , , ,

Komentarze do artykułu We Wrocławiu ruszył proces o prawa do krasnala :

  1. Czego żąda Pan Fydrych?

  2. Z tego co wiem to są to roszczenia niemajątkowe – przeprosiny. Ale to postaram się potwierdzić na następnym terminie rozprawy.