Stawka 23 % VAT a noc sylwestrowa

www.sxc.hu

Zakładając, że planowane zmiany stawek podatku VAT faktycznie wejdą w życie, każdy kto zna się na serwisowaniu kas fiskalnych, nocy sylwestrowej raczej nie spędzi na imprezie, lecz przestawiając kasy z 22 na 23 %.

I będzie prawdopodobnie najbardziej poszukiwanym specjalistą tego dnia.

Od 1 stycznia 2011 r. ma się bowiem zmienić m.in. stawka VAT na określone usługi z 22 % na 23 %. Oznacza to, że urządzenia fiskalne będą musiały zostać dostosowane do zmian nie wcześniej i nie później niż 1 stycznia.

Może być z tego powodu niezłe zamieszanie.

Ale to nie wszystko. W związku z powyższym pojawia się mnóstwo pytań natury nie tylko technicznej, ale też prawnej.

Nie wiadomo, jakie będą przepisy przejściowe, co z usługami o charakterze ciągłym, co z umowami, w których umówiliśmy się na zapłatę 22 % VAT?

Odpowiedzi na te pytania pewnie będę padały w pośpiechu w okolicach nowego roku.

Pierwszy przykład z brzegu: zawarliśmy w 2010 r. umowę na dwa lata, w której uzgodniliśmy, że za wykonanie usługi czy sprzedaż towaru dostaniemy określone wynagrodzenie / cenę + 22 % VAT.

I co teraz?

Usługobiorcę nie musi przecież interesować, jaka jest stawka VAT na określone usługi. Zresztą zgodnie z ustawą o cenach cena powinna uwzględniać już podatek od towarów i usług.

To może być problem dla usługodawców. Jeśli umowa zawarta jeszcze w 2010 r. lub wcześniej będzie obowiązywała również w 2011 r. i umówiliśmy się, że chcemy 22 % VAT, wygląda na to, że dostaniemy właśnie tyle. Ale odprowadzić trzeba będzie 23 %.

Na przyszłość zastrzegajmy zatem w umowach, żeby to było wynagrodzenie netto plus VAT według obowiązującej stawki. Warto też przeglądnąć aktualnie obowiązujące nas umowy.


Tagi: , ,

Komentarze do artykułu Stawka 23 % VAT a noc sylwestrowa :

  1. Problem będzie nie tylko z kasami fiskalnymi, ale także z resztą systemów informatycznych (sklepy internetowe, oprogramowanie do wspomagania prowadzenia działalności gospodarczej, programy do wystawiania faktór i wiele innych).
    Wiem z doświadczenia, że niewiele z takich systemów pozwala na zmianę stawki podatku a w większości cenę brutto liczy się w kodzie progrmu mnożąc cenę netto przez 1.22.

    Myślę, że rząd trochę źle policzył koszty zmiany stawki podatku VAT i dla przedsiębiorców mogą one okazać się o wiele większe niż zakładano.