Uwaga! Kolejna fala „postanowień” z żądaniem zapłaty!

Możliwość uzyskiwania za pomocą Internetu odpisów z KRS miała stanowić dla przedsiębiorców ułatwienie. Zyskują jednak na niej firmy wykorzystujące ich nieuwagę.

O tzw. scamach na naszym blogu już pisaliśmy odnośnie zarówno procedury rejestracji w KRS [link do: http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html], jak i rejestrowania znaków towarowych [http://blog.e-prawnik.pl/rejestrujesz-znak-towarowy-uwaga-na-scam.html].

W skrócie praktyka ta polega na wysyłaniu do przedsiębiorców pism łudząco przypominających pisma urzędowe, zawierających żądanie przelania na wskazany w piśmie rachunek bankowy określonej kwoty, mającej stanowić opłatę za czynności w jakiś sposób powiązane z rejestracją np. spółki lub znaku towarowego. Rachunek ten jednak nie należy do żadnego organu publicznego, a do prywatnej firmy, która wykorzystując nieuwagę odbiorców liczy na łatwy zarobek.

„Scammerzy” często odpowiednio tytułują wysyłane pisma – mogą być one opisane np. jako „postanowienie” lub „decyzja”. Zdarza się nawet, że nadawca jest tak uprzejmy, że wraz pismem przesyła wypełniony już druczek do zapłaty, aby odbiorca nie musiał się kłopotać wypisywaniem go, gdy będzie dokonywał wpłaty. Żądana kwota z reguły nie jest zbyt duża, by nie wzbudzić specjalnych podejrzeń.

Oczywiście bardzo istotna jest również odpowiednia nazwa podmiotu żądającego zapłaty – pisaliśmy już o instytucjach posługujących się nazwami takimi jak „Centralny Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego czy Internetowy Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego”.

Jakiś czas temu pojawił (jak można się domyślać w związku z wprowadzaniem opcji uzyskiwania odpisów z KRS przez Internet) kolejny tego typu podmiot, wysyłający pisma jako „Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego”. KOzMSiG, nie dość, że zwie się „Kancelarią”, a swoje pisma tytułuje jako „postanowienia”, to zadbał nawet o adres – wskazana w pismach siedziba instytucji mieści się w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej.

Jak niektórzy mogą kojarzyć, przy tej właśnie ulicy mieszczą się komórki Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujące się prowadzeniem Monitora Sądowego i Gospodarczego, warszawskie oddziały Centralnej Informacji KRS oraz wydziały rejestrowe Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Te instytucje mieszczą się jednak przy ul. Czerniakowskiej pod numerem 100, a KOzMSiG pod 71, ale to już może umknąć uwadze.

Podobnie zresztą jak na to, że orzeł umieszczony na piśmie, nie dość, że nie posiada korony, to głowę ma nie tylko zwróconą nie w tę stronę co należy, ale bardziej przypominającą głowę jaszczurki niż ptaka.

Poniżej jako przykład umieszczamy skan pisma, jakie nasz klient otrzymał od KOzMSiG.

Na działalność tego podmiotu zareagowało już Ministerstwo Sprawiedliwości umieszczając na swojej stronie odpowiedni komunikat: http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,3927,ministerstwo-ostrzega.html

Przypominamy, by uważnie czytać wszelkie przychodzące do firmy pisma, w których nadawca żąda zapłaty za jakieś nie do końca jasne czynności urzędowe, a w szczególności zwracamy uwagę na KOzMSiG jako nowego „gracza” na tym „rynku”.

Praktyki takich firm jak widać wciąż są częste, a nasilać się mogą w związku z każdą zmianą wprowadzaną odnośnie wszelkiego rodzaju rejestrów. Sprzyjać może im również obecny okres, w którym przed końcem czerwca wielu przedsiębiorców składać będzie do KRS sprawozdania finansowe, co wiąże się z odpowiednimi opłatami, a działy księgowe firm są mocno obłożone pracą. Zawsze można więc liczyć, że żądanie zapłaty zawarte w takim „postanowieniu” czy innym tego typu piśmie zostanie spełnione dla spokoju, z braku czasu na jego dokładne analizowanie.


Autor: Jan Marczyński, aplikant radcowski w biurze Olesiński & Wspólnicy w Krakowie.


Tagi: , , , , , ,

Komentarze do artykułu Uwaga! Kolejna fala „postanowień” z żądaniem zapłaty! :

  1. a ja mam tylko jedno pytanie – czy to jest w pełni legalne??? czy odpowiednie służby już zadbały o to żeby uniemożliwić te praktyki???

  2. [...] pisaliśmy o Kancelarii Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego a dziś publikujemy (dzięki uprzejmości jednego z Czytelników bloga) przykład [...]

  3. [...] Podobne sprawy opisywaliśmy już kilkakrotnie – dotyczyły one rzekomych opłat za rejestrację znaków towarowych, za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym czy za elektroniczny odpis z KRS (http://blog.e-prawnik.pl/rejestrujesz-znak-towarowy-uwaga-na-scam.html http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html http://blog.e-prawnik.pl/uwaga-kolejna-fala-%E2%80%9Epostanowien%E2%80%9D-z-zadaniem-zaplaty.html [...]

  4. [...] do zapoznania się również z poniższymi informacjami: – e-prawnik.pl: Kolejna fala „postanowień” z żądaniem zapłaty! – Ministerstwo Sprawiedliwości: Ministerstwo ostrzega Ilość wyświetleń: [...]

  5. Mojego byłego szefa przed zapłatą za to coś uchronił brak środków na koncie i jego nieufność do wersji elektronicznych dokumentów. A ja dziś już jako własny pracodawca dostałam pismo z „krajowego rejestru firm i działalności gospodarczych”

  6. Jak się z tego wyplatać? Też jestem ofiarą nieczytanie tego, co drobnym drukiem. Czy jakiś radca prawny może w tym pomóc?