-
Najnowsze
Top 10
- No results available
Ostatnio komentowane
-
Na skróty
Archiwa tagu: odszkodowanie
Od dziś łatwiejsze dochodzenie roszczeń
Konkurencyjny rynek jest istotny zarówno z perspektywy interesu publicznego, jak i konsumentów – klientów. Na naruszeniach prawa konkurencji tracą wszyscy (poza naruszającym…), a już szczególnie w przypadkach takich jak np. zmowy cenowe. Dochodzenie naprawienia takich szkód ma zostać znacznie uproszczone wchodzącą dziś w życie ustawą o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz.U. 2017 poz. 1132). więcej »
Podwójna ochrona bez ryzyka? O nowelizacji prawa własności przemysłowej
W ostatnich miesiącach mieliśmy możliwość obserwowania licznych zmian w modelu ochrony własności intelektualnej, o czym informowaliśmy m.in. we wpisach z 6 lipca i 16 października. Aktualnie warto natomiast wspomnieć o zmianie dotyczącej ochrony wzorów przemysłowych, która wielu komentatorom umyka lub jest opisywana w oderwaniu od dotychczasowej praktyki. więcej »
Wykreślenie z KRS pokrzywdzonej spółki a możliwość zasądzenia obowiązku naprawienia szkody
Zgodnie z art. 46 § 1 k.k., w razie skazania oskarżonego sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem w całości lub w części. Jest to środek karny, który pełni również funkcję kompensacyjną. Jeżeli jednak pokrzywdzonym jest spółka, która w trakcie postępowania karnego ulegnie likwidacji, pojawia się pytanie, czy obowiązek naprawienia szkody mógłby zostać orzeczony na rzecz jej wierzycieli.
Naprawienie szkody w postępowaniu karnym a przedawnienie roszczeń cywilnych
Mając na względzie potrzebę ochrony interesów majątkowych pokrzywdzonego, ustawodawca przewidział instytucje umożliwiające dochodzenie w procesie karnym roszczeń odszkodowawczych wynikających z przestępstwa. Należy do nich zaliczyć środek karny w postaci orzeczenia obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia lub nawiązki (art. 46 k.k.) oraz powództwo adhezyjne ( art. 62 i n. k.p.k.). W praktyce często pojawia się problem, jak dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w postępowaniu karnym wpływa na ich przedawnienie z punktu widzenia prawa cywilnego.
Naprawienie szkody vs powództwo adhezyjne
Dochodzeniu roszczeń cywilnych w postępowaniu karnym służą następujące środki prawne: powództwo adhezyjne i wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 Kodeksu karnego.
Oba te środki mają różne warunki realizacji, terminy etc.
Który z nich z punktu widzenia pokrzywdzonego jest bardziej efektywny? więcej »
Mycie podłogi mopem a wypadek przy pracy

„Pracodawca, który toleruje mycie mopem podłogi w sklepie, a nie maszyną, która równocześnie ją osusza, ponosi pełną odpowiedzialność za wypadek na śliskiej nawierzchni. Nie może tej odpowiedzialności zrzucić na pracownika, który był upoważniony do dbania o bezpieczeństwo w zakładzie”.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 2010-12-03, I PK 124/10
Odszkodowanie a pojazd zastępczy – runda 2.
W jednym ze styczniowych wpisów, opisaliśmy perypetie pewnego przedsiębiorcy, który walczy z zakładem ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania za wynajem auta zastępczego na okres naprawy samochodu uszkodzonego w kolizji.
Z przyjemnością informujemy, że dzięki wytrwałości i uporowi udało się uzyskać od ubezpieczyciela to, co od początku się poszkodowanemu należało.
Odszkodowania za błędy w sztuce profesjonalnych pełnomocników
Możliwość dochodzenia odszkodowania za wyrządzoną szkodę gwarantowana jest na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Dotyczy to również profesjonalnych pełnomocników takich jak adwokaci, radcy prawni czy doradcy podatkowi.
Stosunek prawny istniejący między profesjonalnym pełnomocnikiem świadczącym usługi w zakresie pomocy prawnej oraz klientem jest niczym innym jak umową.
W ramach takiej umowy profesjonalny pełnomocnik nie może się zobowiązać do wygrania danej sprawy tzn. że nie odpowiada za rezultat swojej pracy. Jednakże może odpowiadać materialnie za swoje zaniedbania, wówczas, gdy wskutek nich wyrządził klientowi szkodę.
Odwołanie lotu a odszkodowanie dla pasażerów
ETS wypowiedział się wprost, kiedy pasażerom korzystającym z przewozów lotniczych należy się odszkodowanie w związku z odwołaniem lotu wskutek problemów technicznych statku powietrznego.
Przedmiotowy problem został rozstrzygnięty poprzez wydanie wyroku w sprawie C-549/07 Friederike Wallentin-Hermann i Alitalia.
Trybunał Europejski uznał, że: więcej »
Odszkodowanie a pojazd zastępczy
Kiedyś po ogłoszeniu wyroku sądowego w sprawie przeciwko ubezpieczycielowi, przewodnicząca składu stwierdziła: „Bo po to jest się ubezpieczonym i po to są składki, żeby ubezpieczyciel pieniądze wypłacał”.
Takie podejście może się przydać w sprawie, którą opiszę. Materiały do niej przesłał jeden z czytelników z prośbą o poruszenie tematu – tak aby wszyscy znajdujące się w podobnym położeniu nie odpuszczali i walczyli o swoje pieniądze.