Archiwa tagu: kara umowna

Kara umowna w umowie o pracę?

www.sxc.hu

Czasami zdarza się, że w umowie o pracę zastrzega się karę umowną na wypadek niewykonania określonych postanowień umowy o pracę. Od razu należy podkreślić, że zgodnie z dominującą linią orzecznictwa oraz komentarzy zastrzeżenie kary umownej w umowie o pracę nie jest dopuszczalne.

Oczywiście kara umowna ułatwia i upraszcza dochodzenie odszkodowania, a różnica polega na tym, że strony ustalają z góry wielkość odszkodowania. Zastrzeżenie kar umownych jest powszechnie dopuszczalne tak w umowach starannego działania (np. zlecenie) jak i rezultatu (np. o dzieło). Niewątpliwie zaś szkoda może powstać również w związku z zawartym stosunkiem pracy.

Dlaczego zatem przyjmuje się, że kara umowna w umowie o pracę nie jest dopuszczalna?

Chodzi tak naprawdę o to, kiedy można zastosować przepisy kodeksu cywilnego (gdzie między innymi uregulowane są kwestie kar umownych) do umowy o pracę.

Zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Idąc dalej, przyjmuje się, że Kodeks pracy wyczerpująco przewiduje, kiedy i w jakiej wysokości pracownik odpowiedzialny jest za szkodę wobec pracodawcy. Ponadto przepisy kodeksu regulują odpowiedzialność porządkową pracowników.

Należy zatem pamiętać, że w przypadku sporu z pracownikiem zastrzeżenie kary umownej w umowie o pracę może zostać uznane za nieważne.

Komentarze