Szlachetny 1%

www.sxc.hu

Po styczniowym finale WOŚP zbliża się kolejny w roku czas zbiorowej dobroczynności.

Wypełniając deklarację PIT, kilkoma dodatkowymi ruchami długopisu albo stuknięciami w klawiaturę możemy wskazać organizację pożytku publicznego (w skrócie OPP) do której trafi 1% naszego podatku.

To nietypowa forma dawania: ktoś coś dostanie, nam nie ubędzie. Nasz datek dokonywany jest z pieniędzy, z którymi i tak musimy się pożegnać. Jeżeli nie przekażemy 1% podatku na rzecz OPP, będzie on się należał, razem z pozostałymi 99%, fiskusowi. Warunkiem przekazania 1% jest terminowe złożenie deklaracji PIT (do 30 kwietnia 2012 r. za rok 2011) i zapłacenie podatku. Termin na zapłacenie podatku upływa również 30 kwietnia. Opóźnienie w zapłacie podatku (pomimo innych skutków, np. obowiązku zapłaty odsetek) nie pozbawi prawa do przekazania 1% na rzecz OPP jeżeli podatek zostanie zapłacony w terminie do 30 czerwca.

1% podatku możemy przekazać na dowolną wybraną przez nas OPP, która została umieszczona w specjalnym wykazie OPP prowadzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Z aktualnym wykazem można zapoznać się tutaj. Wykaz ten zawiera też numery KRS każdej OPP (OPP uprawnione do otrzymywania 1% podatku zwykle eksponują też numer KRS na swoich stronach www). Czasami w formularzach PIT wypełnianych przy użyciu programu komputerowego OPP jest już domyślnie wskazana (czasem program pozwala ją zmienić, czasem nie).

Zakres działalności umieszczonych w wykazie OPP jest bardzo szeroki. Nasz 1% może pomóc w leczeniu dzieci, wesprzeć klub sportowy, a nawet zasilić ulubiony zespół pieśni i tańca. Formularz PIT zawiera tez dodatkową rubrykę „cel szczegółowy 1%”. Wiele OPP umożliwia wskazanie w tej rubryce konkretnego celu, na który chcemy przekazać 1% podatku. Przykładowo, w przypadku OPP pomagających zwierzętom czasem można wskazać z imienia np. psa którym dana OPP się opiekuje.

Umieszczenie w deklaracji wniosku o przekazanie 1% na rzecz OPP jest bardzo proste. Wypełniamy tylko dwie dodatkowe rubryki w deklaracji: numer KRS wybranej OPP i kwotę, którą chcemy przekazać – maksymalnie 1% należnego podatku. Kwotę 1% powinniśmy obliczyć na podstawie pozycji „podatek należny” w naszej deklaracji PIT.

Wypełniając te dwie rubryki już pomogliśmy. Wskazanie celu szczegółowego, wyrażenie zgody na przekazanie OPP swoich danych to opcje – możemy, ale nie musimy z nich korzystać.

Tyle wystarczy, aby przy okazji rozliczania PIT (które i tak nas nie ominie) wrzucić do wybranej „szlachetnej puszki” pieniądze, których nam przez to nie ubędzie. Być może będzie to najlepiej wykorzystany procent z całego podatku, który musimy zapłacić.


Tagi: ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.