Spam to nie jest żadne przestępstwo…

www.sxc.hu

…okazuje się jednak że jest – i to poważne.

Nie jest to wyłącznie nasza opinia.

Dnia 28 lutego 2012 r. Sąd Rejonowy w Sieradzu wydał wyrok skazujący za rozsyłanie spamu i piractwo.

Wydanym wczoraj wyrokiem, Sąd Okręgowy w Sieradzu utrzymał ww. wyrok sądu I instancji w mocy.

Wyrok w swej warstwie prawnej, kwalifikacji prawnej czynu (z kodeksu karnego) oraz rozstrzygnięciu – jest precedensowy.

Czego dotyczyła sprawa?W 2008 r. sprawcy korzystając z kilku komputerów i idącej w dziesiątki tysięcy ilości skryptów założyli na jednym z portali społecznościowych tysiące kont, za pomocą których utworzyli ponad milion spamerskich komentarzy i wiadomości. Za ich pomocą promowali m.in. strony z towarami ze sprzedaży których czerpali zysk.

Skala zjawiska spowodowała, że administrator serwisu otrzymywał liczne zgłoszenia od użytkowników skarżących się na otrzymywanie niechcianych wiadomości i na zamieszczane na ich profilach niechciane, spamerskie komentarze. Pracownicy serwisu spędzili setki godzin odpowiadając na wiadomości zaniepokojonych użytkowników oraz usuwając skutki działalności skazanych. Doszło również do znacznego spowolnienia działania systemu a w konsekwencji do jego zatrzymania.

Nie trwało długo nim organy ścigania dokonały przeszukania mieszkania oskarżonych, znajdując m.in. stale włączone komputery na których działały skrypty rozsyłające spam oraz wykrywając na komputerach pirackie oprogramowanie (od systemów operacyjnych po gry).

Sprawcy zostali oskarżeni:

- o to, że nie będąc do tego uprawnionymi, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłócili pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej (art. 269a kk);

- o wytwarzanie/pozyskiwanie programów komputerowych przystosowanych do popełnienia przestępstwa określonego w art. 269a k.k. (czyli z art. 269b k.k.);

- o to, że bez zgody osoby uprawnionej uzyskali cudze programy komputerowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 278 k.k.).

Postepowanie sądowe trwało prawie dwa lata, odbyło się 13 rozpraw, opinie wydały 4 instytucje specjalistyczne i liczni biegli.

Wreszcie sprawa zakończyła się wydaniem wyroku skazującego, w którym Sąd Rejonowy w Sieradzu wymierzył oskarżonym kary pozbawienia wolności (w zawieszeniu), kary grzywny, dozór kuratora, obowiązek naprawienia szkody a także częściowo obciążył kosztami postępowania a biorąc pod uwagę ilość opinii biegłych – te nie były niskie.

Po wczorajszym rozstrzygnięciu sądu odwoławczego, wyrok stał się prawomocny.

Rozstrzygnięcia sądów – Rejonowego oraz Okręgowego w Sieradzu cieszą nie tylko jako ukoronowanie prawie 4 lat pracy zespołu prawników Kancelarii Olesiński & Wspólnicy i prokuratury, ale przede wszystkim z uwagi na to, że są ono odważne i przełamujące schematy.

Opisywaliśmy już kiedyś z jakimi problemami wiąże się w Polsce ściganie spamerów (http://blog.e-prawnik.pl/dokad-zmierza-internet.html) – często (choć to się zmienia na lepsze) organy państwa nie tylko nie są wyposażone w doświadczenie konieczne by skutecznie ścigać przestępstwa komputerowe, ciężko również pozbyć się wrażenia, że to co dzieje się w świecie wirtualnym jest traktowane z pewnym pobłażaniem. Wciąż nie ma pełnej świadomości, że działania w sieci mają realne skutki w świecie rzeczywistym.

Pozostaje żywić nadzieję, że organy państwa będą, podobnie jak sądy z Sieradza, częściej poważnie traktować sprawców przestępstw popełnianych w Internecie.

Autorzy: Kamila Koszewicz, prawnik w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu

Michał Kluska, aplikant adwokacki w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu


Tagi: , , , , , ,

Komentarze do artykułu Spam to nie jest żadne przestępstwo… :

 1. Gratuluje wygranej w dwóch instancjach. Niestety w Polsce spam – mimo szeregu uregulowań i różnego rodzaju zakazów – nie jest skutecznie sankcjonowany.

  Trzymając się dobrych zwyczajów, czy można prosić o sygnaturę wyroku Sądu Okręgowego.

  Pozdrawiam,

 2. Problem spamu jest chyba jednak dość złożony. A co jeśli np. składam ofertę współpracy dla danego podmiotu i wysyłam powiedzmy do 10 kancelarii adwokackich maila pt. Chciałbym nawiązać współpracę w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania dla kancelarii prawnych? Nie można chyba tego nazwać ofertą handlową. Czy w takim wypadku możemy zakwalifikować to jako spam? Nowe czasy wymagają nowych regulacji i nowego podejścia do wielu rzeczy. Według niektórych jest to chronienie użytkowników sieci a według innych z kolei ograniczanie obrotu handlowego.

 3. Szanowny Arturze jak wysyłasz do kancelarii prawniczej coś co ich może zainteresować to spoko, ale na tysiące adresów ludzi o których nic nie wiesz to jasne że spam.
  Szanowny Krzysztofie, „sankcjonowany” znaczy zatwierdzony.

 4. Od jakiegoś czasu do spamu dołączany jest taki tekst:

  “Powyższa reklama sponsorowana została wysłana na zlecenie powyższego reklamodawcy. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treść oraz inne prawa z tym związane. Użytkownik w każdej chwili może się wypisać. Szczegóły znajdują się w niniejszej wiadomości. Link do usunięcia adresu e-mail z bazy, znajduje się tutaj:
  Unsubscribe / Usuń / Wypisz / Delete e-mail”

  Jak wypisać się z czegoś gdzie się nie zapisało?

 5. Od jakiegoś czasu do spamu dołączony jest taki tekst:

  “Powyższa reklama sponsorowana została wysłana
  na zlecenie powyższego reklamodawcy.
  Administrator nie ponosi odpowiedzialności
  za treść oraz inne prawa z tym związane.
  Użytkownik w każdej chwili może się wypisać
  Szczegóły znajdują się w niniejszej wiadomości.

  Link do usunięcia adresu e-mail z bazy,
  znajduje się tutaj:
  Unsubscribe / Usuń / Wypisz / Delete e-mail”

  Jak można się wypisać z czegoś gdzie się nie wpisywało?

 6. ja uwazam ze spam powinien byc karalny bo na fb jedno zdjecie krazy przez kilknascie razy czesto te gimbusowe strony zakladaja i spamuja to jestdenerwujace jak sie pisze prosbe to nie sluchaja nawet fb nei poaga w usuwaniu spamu … po 2 spam na email tez byc powinien jakos mniej uciazliwy powinna bys nota prawna ktora zakazuje albo ograniczy wysylanie maili do minimum na co komu5 wiadomosci tego samego adresata .. typu wez udzial to i to .. i powinna byc mozliwosc o odmowieniu zaznaczenia pola i ofertach reklamownych a nie ze wp sobie zyczy zeby byla zaznaczona bo jak nie to wypad z portalu .. to jest bez sensu spam nawet jest samo w sobi e szkodliwy dla srodowiska generujac ni pe potrzebne zrodlo energii .. wg mni powinno sie cos z tym zrboi ale polska .. licza sie tylko lajki i komenty .. zalosne