Rowerzyści zyskali nowe uprawnienia

www.sxc.hu

Piękna pogoda sprzyja organizacji wycieczek rowerowych.

Warto wiedzieć, że od 21 maja obowiązują znowelizowane przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.

W myśl zmian rowerzyści nabywają więcej praw w stosunku do kierowców samochodów i zyskują więcej możliwości jazdy chodnikiem, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Główne zmiany to:

- rowerzysta jadący na wprost przez skrzyżowanie ścieżką rowerową, przecinając jezdnię ma pierwszeństwo przed samochodem, który skręca z drogi poprzecznej (do tej pory, choć kierowca takiego auta musiał przepuścić idących na zielonym świetle pieszych, nie miał już takiego obowiązku w stosunku do jadącego równoległą do pasów ścieżką rowerzysty),
- rowerzyści mogą jechać jezdnią obok siebie, a nie tylko jeden za drugim, a także wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony (dotychczas z prawej strony mogli jedynie omijać pojazdy stojące),
- przez skrzyżowanie i na rondzie rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu (do tej pory rowerzyści musieli trzymać się prawej linii i narzekali, że samochody spychały ich na sąsiedni pas),
- legalne jest przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych, a nie tylko w fotelikach,
- na skrzyżowaniach przed światłami mogą powstawać specjalne śluzy – wydzielone części pasa ruchu za linią zatrzymania samochodów – tak, by rowerzyści stojący przed kolumną aut byli lepiej widoczni dla kierowców.

I (chyba) najważniejsze – nowe przepisy umożliwiają częstsze korzystanie z chodników.

Obecnie mogą się po nich poruszać pod warunkiem, że chodnik jest szerszy niż 2 metry i biegnie przy drodze z ograniczeniem prędkości większym, niż 50 km/h.

Według nowelizacji można zjechać rowerem z drogi w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak śnieg, ulewa, silny wiatr czy gołoledź.

Niestety nowelizacja nie objęła nałożenia obowiązku poruszania się na rowerze w kasku – a w wielu potencjalnie niegroźnych sytuacjach (szczególnie w miastach) to właśnie kask rowerowy ratuje jak nie zdrowie to życie…


Tagi: , , , , , ,

Komentarze do artykułu Rowerzyści zyskali nowe uprawnienia :

  1. Najbardziej mi żal, że kilka lat temu nie można było jeździć z dziećmi w przyczepce. Miło przeczytać, że zmiany idą w dobrym kierunku.

    • Krótki fragment z uzasadnienia do projektu nowelizacji w którym odniesiono się do przyczep: „Nowelizacja uwzględnia też rozwój rynku. Dopuszcza się przewóz dzieci w powszechnie dostępnych na rynku przyczepach rowerowych oraz stosowanie w rowerach opon zimowych z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwślizgowymi. Przyczepki do przewozu dzieci są bezpieczniejsze niż foteliki mocowane na rowerze, a dostępne na rynku opony rowerowe z kolcami są bezpieczne dla użytkownika, nie niszczą nawierzchni ze względu na znikomą masę rowerzysty i mały moment obrotowy kół roweru a w warunkach zimowych znacznie poprawiają przyczepność.”

  2. I powinni jeździć w kaskach jak motocykliści, skuterowcy. Powinni być oświetleni (nie jakieś obsr…e) mrygające światełka! No i oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC, karta rowerowa plus znajomość przepisów ruchu drogowego dla rowerów i skuterów, (a rowerzysta po alkoholu na drodze?!). I życzę czołowego zderzenia się z TIRem albowiem jeżdżą jak gupki (szczególnie ci kuryjery)!