Rejestrujesz unijny znak towarowy w Alicante? Uważaj na naciągaczy!

www.sxc.hu

Na naszym blogu wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na problem „rejestrowych” naciągaczy. Warto pamiętać, co już sygnalizowaliśmy, że problem nie dotyczy tylko Polski oraz polskich rejestrów i ewidencji, lecz ma charakter co najmniej europejski.

Każdego roku instytucje krajowe i międzynarodowe udzielają tysięcy patentów i rejestrują całą masę znaków towarowych. A potem, dosłownie chwilę później – niczego nie spodziewający się zgłaszający – otrzymują zawiadomienia od cwanych „przedsiębiorców” wzywających do zapłaty za usługi związane z rejestracją / publikacją.W ten sposób próbuje się wykorzystać niewiedzę i brak doświadczenia m.in. małych przedsiębiorców, którzy w pośpiechu, przekonani poważnym charakterem wezwania, wpłacają często bardzo wysokie kwoty na rachunki bankowe nienależące do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (odpowiedzialny za rejestrację unijnych znaków towarowych) lub innych urzędów.

Mechanizm jest zawsze bardzo prosty. Dzięki narzędziom internetowym każdy może sprawdzić jakie towary i usługi są chronione znakami towarowymi, kto jest ich właścicielem, a także otrzymywać bezpłatnie aktualizacje o wybranych znakach towarowych oraz zmianach ich statusu, w tym przede wszystkim nowo złożonych wnioskach. Wyszukiwarki takie jak TMview dają natychmiastowy dostęp do informacji przekazywanych przez urzędy ds. własności intelektualnej z 33 państw, w tym Polski, oraz Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego i Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Za sprawą pozyskanych danych do przedsiębiorców trafiają faktury VAT wraz z informują o obowiązku zapłaty. Bywa, że wskazywane są nawet dwa terminy płatności. Szybsza płatność = istotna zniżka, co często nie pozostawia czasu na weryfikację istnienia obowiązku i refleksję „płacić czy nie płacić”.

Podmioty rozsyłające wezwania zwykle wprowadzają w błąd korzystając z nazw oraz znaków graficznych kojarzących się z instytucjami europejskimi.

Pamiętajmy więc, że Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego nigdy nie wystawia swoim użytkownikom faktur VAT lub listów z żądaniem uiszczenia bezpośredniej opłaty za świadczone usługi. Z kolei w postępowaniu przed polskim Urzędem Patentowym opłatę rejestracyjną wnosi się bezpośrednio na rachunek Urzędu Patentowego podany na oficjalnej stronie instytucji.

Mając jakiekolwiek wątpliwości warto zajrzeć na strony Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego oraz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, gdzie znaleźć można przykłady bezpodstawnych wezwań. Przetestowaliśmy czas reakcji Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w takich sytuacjach – odpowiedź na zgłoszenie otrzymaliśmy w niecałe 30 minut.

Autorzy:

Maja Malasiewicz – aplikant radcowski w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu

Tomasz Wróblewski – starszy konsultant, aplikant adwokacki w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu


Tagi: , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.