Oznaczenie CC czyli o co chodzi?

sxc.hu

(CC) Creative Commons to międzynarodowa organizacja, która pomaga twórcom i artystom zarządzać prawami autorskimi. Celem Creative Commons jest również zwiększenie liczby utworów dostępnych do swobodnej wymiany, użycia, ponownego wykorzystania i przetwarzania. W tym celu organizacja oferuje darmowe narzędzia prawne i techniczne, które w miejsce zasady „wszelkie prawa zastrzeżone”, oferują możliwość działania na zasadzie „pewne prawa zastrzeżone”.

Creative Commons istnieje od 5 lat i w chwili obecnej posiada oddziały w ponad 40 państwach. W swojej działalności organizacja skupia się na działalności edukacyjnej, popularyzacji idei dzielenia się własną twórczością i promowaniu korzystania z wolnych licencji Creative Commons.

Podstawą licencji Creative Commons jest prawo autorskie, tak więc mogą być one stosowane do publikacji wszystkich rodzajów utworów objętych ochroną prawa autorskiego, np. książek, stron internetowych, blogów, zdjęć, filmów, nagrań wideo, piosenek i innych nagrań dźwiękowych i wizualnych.

Licencje Creative Commons pozwalają określić warunki, na jakich inni mogą skorzystać z praw autorskich – na przykład z prawa do kopiowania utworu, do tworzenia na jego podstawie kolejnych utworów (tzw. utworów zależnych), prawa do rozprowadzania utworu i (lub) uzyskiwania z tego korzyści majątkowej. Licencje te nie ograniczają zawartego w prawie autorskim prawa do dozwolonego użycia utworu. Licencje nie pozwalają też na kontrolę tych elementów, których nie chroni prawo autorskie, na przykład pomysłów lub idei.

Licencje Creative Commons zobowiązują każdego, kto będzie miał kontakt z utworem, do wykorzystywania go zgodnie z licencją. Oznacza to, że jeśli ja posiadam kopię utworu, który ktoś udostępnił na licencji Creative Commons, to mogę przekazać jego kopię innej osobie, a ta osoba również będzie miała prawo wykorzystać utwór – ale tylko zgodnie z licencją Creative Commons.

Licencje Creative Commons udostępniane są w trzech wersjach: jako Przystępne Podsumowanie (tekst zrozumiały dla przeciętnego użytkownika), Tekst Prawny (tekst przeznaczony dla prawników) oraz Metadane, które potrafią odczytywać komputery i programy.

Aby skorzystać z licencji Creative Commons, nie trzeba niczego podpisywać ani zawierać z nikim umowy.

Creative Commons stworzyło kilka różnych licencji znacząco różniących się warunkami. Cztery podstawowe warunki Creative Commons to: Uznanie autorstwa, Użycie niekomercyjne, Bez utworów zależnych oraz Na tych samych warunkach.

Wersje polskie licencji CC.

Linki prowadzą do skróconych wersji licencji, na końcu których znajdują się linki do wersji pełnych licencji (tekstów prawnych).

Uznanie autorstwa 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/pl/

Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

Ciekawą propozycją jest wyszukiwarka dostępna pod adresem: http://search.creativecommons.org dzięki której można wyszukiwać np. grafiki udostępnione na zasadzie CC – polecam.


Tagi: , , , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.