Okiem eksperta

Rafał Olesiński

Adwokat, partner zarządzający w Olesiński & Wspólnicy.
Absolwent UWr, Kolegium Języków Obcych, Studia podyplomowe Prawo i Gospodarka Unii Europejskiej, aplikacja przy ORA w Wałbrzychu, egzamin adwokacki w 2003 roku z wynikiem bardzo dobrym.

Od 1997 roku działa jako doradca, od konsultanta w Rödl&Partner przez funkcję menadżera w PricewaterhouseCoopers, gdzie zarządzał zespołem German Desk. Rafał łączy specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w prawie i podatkach, specjalizuje się w strategicznym doradztwie dla dużych przedsięwzięć gospodarczych, postępowaniach podatkowych, negocjacjach.

Rafał bierze udział jako doradca strategiczny w negocjacjach, w tym na poziomie międzynarodowym, reprezentuje przedsiębiorców w rozmowach z Rządem RP, współtworzy koncepcje rozwoju, restrukturyzacji, jest ekspertem rad nadzorczych.

Biegle włada językiem niemieckim oraz angielskim. Urodził się w 1974 r., pasjonuje się motoryzacją, uprawia tenis, bierze udział w maratonach na orientację. Ceni sztukę współczesną (zwłaszcza malarstwo i rysunek).

Magdalena Tyrakowska

Adwokat, partner w Olesiński & Wspólnicy. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Doktorantka w Zakładzie Prawa Gospodarczego i Handlowego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Stypendystka programu Socrates Erasmus na Uniwersytecie w Kolonii (Niemcy). Ukończyła Szkołę Prawa Niemieckiego.

Z O&W współpracuje od 2008 r. Aktualnie koordynuje prace zespołu zajmującego się stałą obsługą przedsiębiorców – liderów branży motoryzacyjnej, tekstylnej, spożywczej. Doradza Klientom w strategicznych projektach dotyczących pomocy publicznej, w tym programów operacyjnych oraz specjalnych stref ekonomicznych. Uczestniczyła także w licznych projektach restrukturyzacyjnych oraz DD.Na bieżąco udziela także porad prawnych w sprawach z zakresu prawa pracy, prawa handlowego oraz cywilnego. Reprezentuje Klientów w postępowaniu przed sądem oraz organami administracji publicznej. Doradza Klientom także w toku negocjacji.

Autorka specjalistycznych publikacji m.in. w Przeglądzie Prawa Handlowego oraz Przeglądzie Prawa i Administracji. Prowadziła liczne szkolenia z zakresu pomocy publicznej oraz prawa pracy.

Biegle włada językiem niemieckim, posługuje się też angielskim. Uwielbia podróże, chętnie gotuje.

Tomasz Gałka

Doradca podatkowy, partner w Olesiński & Wspólnicy.
Karierę zawodową rozpoczął w 1999 roku, pracował  kolejno w dziale audytu i dziale doradztwa podatkowego Kancelarii Rödl&Partner, a następnie w departamencie doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, gdzie przez 4 lata  kierował zespołem doradczym dla klientów niemieckojęzycznych (German Desk).

Z O&W związany jest od 2009 roku. Uczestniczył w wielu złożonych projektach doradczych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z korzystaniem ze zwolnień w specjalnych strefach ekonomicznych, podatkowych aspektach restrukturyzacji oraz zagadnieniach międzynarodowego prawa podatkowego.

Tomasz posiada doświadczenie w prowadzeniu takich projektów jak przekształcenia i połączenia spółek, planowanie podatkowe zbycia przedsiębiorstw oraz istotnych aktywów, audyty podatkowe oraz przeglądy typu due dilligence, negocjacje indywidualnych pakietów pomocy publicznej dla zagranicznych inwestorów, reprezentacja klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Z uwagi na profil obsługiwanych klientów orientuje się w zagadnieniach związanych z sektorem samochodowym, energetycznym, telekomunikacyjnym, spożywczym oraz mediów elektronicznych.

Jest autorem wielu publikacji z zakresu specjalnych stref ekonomicznych. Publikuje na łamach Rzeczypospolitej i Dziennika Gazeta Prawna.Tomasz jest licencjonowanym doradcą podatkowym, ukończył kierunek Finanse i Bankowość na  Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Biegle włada językiem niemieckim i angielskim.

Wojciech Fryze

Adwokat, manager we wrocławskim biurze Olesiński & Wspólnicy. Absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, stypendysta programu Socrates-Erasmus na University of Glamorgan w Walii. Współpracuje z O&W od 2009 r.

Jako członek zespołu prawno-podatkowego zajmuje się szeroko pojętym prawem gospodarczym, w szczególności zagadnieniami z zakresu prawa podatkowego i handlowego. Posiada ponad 4-letnie praktyczne doświadczenie w realizacji kompleksowych projektów restrukturyzacyjnych, due diligence i audytów podatkowych oraz bieżącym doradztwie prawno-podatkowym, w tym dla przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Biegle włada językiem angielskim. Prywatnie pochłania go muzyka i sporty górskie.

Michał Bogacz
Radca prawny, manager we wrocławskim biurze Olesiński & Wspólnicy. Absolwent WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Karierę zawodową rozpoczął w 2007 roku, jeszcze w trakcie studiów prawniczych. Członek OIRP we Wrocławiu.

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i handlowym. Ma doświadczenie w opracowywaniu, opiniowaniu i negocjowaniu kontraktów handlowych, jak również w przeprowadzaniu transakcji M&A (w szczególności z zakresu łączenia i przekształceń spółek osobowych i kapitałowych). W codziennej pracy zajmuje się również doradztwem w ramach prawa pracy, na rzecz dużych i średnich przedsiębiorców. Specjalizuje się także w prowadzeniu postępowań podatkowych oraz prowadzeniu projektów z zakresu optymalizacji rozliczeń w podatku od nieruchomości.

Włada językiem angielskim. Aktywnie uprawia sport. Interesuje się muzyką, kinematografią i motoryzacją.

Salwador Milczanowski

Adwokat, manager we wrocławskim biurze Olesiński & Wspólnicy. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach programu Socrates Erasmus studiował również na Mykolas Romeris University w Wilnie. W 2013 r. ukończył aplikację adwokacką przy Izbie Wrocławskiej. Z O&W współpracuje od 2008 r.

Zajmuje się m.in. bieżącą obsługą prawną podmiotów gospodarczych, w tym dużych przedsiębiorstw produkcyjnych z kapitałem zagranicznym. Specjalizuje się w prawie kontraktowym, prawie pracy i prawie karnym gospodarczym.

Biegle włada językiem angielskim.

Grzegorz LeśniewskiGrzegorz Leśniewski

Manager zarządzający warszawskim biurem O&W. Absolwent WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendysta w ramach programów Socrates Erasmus (University of Akureyri) oraz ISEP (Central Michigan University). Jeszcze w trakcie studiów współpracował z zespołem podatkowym jednej z firm z Big-4, a następnie zajmował się zamówieniami publicznymi oraz PPP w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Od 2011 r. w O&W, odpowiada za rozwój praktyk e-commerce oraz M&A. Specjalizuje się w obszarach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, cloud computingiem, ochroną danych osobowych, ochroną konkurencji i konsumentów, prawem własności intelektualnej. Uczestniczył w wieloetapowych projektach typu M&A (procesy DD, negocjacje SPA) oraz restrukturyzacjach obejmujących optymalizacje podatkowe.

Prelegent podczas licznych szkoleń i konferencji, autor publikacji z zakresu prawa nowoczesnych technologii, w tym współautor książki o ochronie danych osobowych w działach kadr.

Magdalena KaletaMagdalena Kaleta – Maniak

Aplikantka adwokacka, konsultantka w warszawskim biurze Olesiński & Wspólnicy. Absolwentka WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Stypendystka programu Erasmus na uniwersytecie w Salzburgu. Doradza głównie w zakresie ochrony danych osobowych i własności intelektualnej, z uwzględnieniem specyfiki branży IT i świadczenia usług drogą elektroniczną.

Specjalizuje się w doradztwie z zakresu organizacji konkursów drogą elektroniczną oraz tworzenia i prowadzenia serwisów (w tym sklepów) internetowych. Uczestniczyła w przeprowadzeniu audytów i wprowadzaniu zmian w funkcjonowaniu i regulacji sprzedaży kilkudziesięciu sklepów internetowych w związku z wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta.

Posiada doświadczenie w tworzeniu umów handlowych w profesjonalnym obrocie gospodarczym oraz doradztwie z zakresu praw autorskich.

Autorka publikacji prasowych oraz prelegentka konferencji z zakresu prawa mediów elektronicznych i ochrony konkurencji.

Mateusz BorkiewiczMateusz Borkiewicz

Adwokat z warszawskiego biura Olesiński & Wspólnicy.
Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym oraz prawie mediów elektronicznych, zwłaszcza w zakresie prawa spółek, prawa umów i świadczenia usług drogą elektroniczną.

Reprezentuje Klientów w postępowaniach przed sądem. Uczestniczył w kilku wieloetapowych projektach restrukturyzacyjnych obejmujących pogłębiony aspekt podatkowy. Prelegent podczas konferencji, autor publikacji branżowych.

Biegle włada językiem angielskim.

Uwaga! Również Ty możesz umieścić wpis na naszym blogu. Jeśli masz ciekawy temat dotyczący aktualnych zmian przepisów, wątpliwości interpretacyjnych lub sytuacji, która z innych względów warta jest przedstawienia na blogu, napisz do nas.
blog@e-prawnik.pl