OHIM vs Urząd Patentowy RP

Logo, znak graficzny, emblemat, zlepek słów etc. to w przypadku przedsiębiorców bardzo ważny atrybut w walce rynkowej o klienta.

Dlatego też zaraz na początku działalności albo już w trakcie, gdy nasz znak towarowy jest już rozpoznawalny i zależy nam na jego ochronie, warto zadać sobie pytanie:

zarejestrować logo mojej firmy w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (Hiszpania) czy wybrać nasz rodzimy Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.

Oczywiście podstawowa różnica to zakres terytorialny ochrony. Rejestrując znak w Polsce uzyskujemy ochronę przed naruszeniami tylko na terenie RP.

Natomiast rejestrując znak w OHIM możemy cieszyć się z ochrony znaku na terenie całej Wspólnoty. Ale to nie jedyne różnice.

1. Formularz i aplikowanie

OHIM:

Na stronie OHIM z łatwością po prawej stronie znajdziemy odnośnik do aplikacji online, za pomocą której można wypełnić zgłoszenie znaku.

Przed uruchomieniem formularza spośród dostępnych języków można wybrać język polski (http://oami.europa.eu/ows/rw/pages/QPLUS/forms/electronic/fileApplicationCTM.en.do).

Sam formularz nie jest długi – wypełnienie go po raz pierwszy zajmuje około 20 minut.

Na uwagę zasługuje również system pomocy w języku polskim – po najechaniu na określone pola system podpowiada nam, co mamy zrobić.

W przypadku znaków graficznych czy słowno-graficznych konieczne jest przygotowanie pliku w rozdzielczości nie mniejszej niż 800×600 pikseli.

Pewną trudnością może okazać się konieczność opisania kolorów składających się na znak towarowy. OHIM – zresztą słusznie – wymaga, aby podać te kolory albo w palecie RGB albo CMYK. Po co to? Po to, aby nie było wątpliwości, że zielony to konkretny kolor odzwierciedlony w formie zapisu składającego się z wartości liczb.

Po tym jak szczęśliwie przebrniemy przez wniosek – zostanie wyświetlony nam w formacie pdf, który zapisujemy na dysku.

W każdej chwili można również przerwać wypełnianie formularza poprzez opcję „Zapisz w komputerze”.

UPRP

Rejestracja online dostępna jest pod adresem http://ipu.uprp.pl/portal/web/guest/esp. I napotykamy na pierwszą różnicę między systemami… konieczność logowania się.

Chwilę potem napotykamy na błąd:

Aż wreszcie trafiamy na formularz:

Przebrnięcie przez ten formularz to nie wszystko. Pozostaje jeszcze do wypełnienia podanie o rejestrację znaku towarowego.

Co ciekawe – jeżeli jest kilka podmiotów zgłaszających dany znak towarowy to nijak nie da się wypełnić formularza bez sztuczek wprowadzających zmiany w samym formularzu.

Cały proces rejestracji online zamyka się w 1 godzinie.

2. Terminy

OHIM

Rejestracja słownego znaku trwa około 3 miesięcy. Natomiast znaki graficzne rejestrowane są średnio w ciągu 7-8 miesięcy.

UPRP

Rejestracja znaku słownego przed Urzędem Patentowym RP to ponad 6 miesięcy. Rejestracja znaku graficznego może trwać ponad rok.

3. Koszty

OHIM

W zależności od tego, jaką formę wnioski wybierzemy – są różne opłaty:

- 900 Euro za wniosek wypełniony online,

- 1050 Euro za wniosek w formie papierowej.

Przy wniosku online jest możliwość płatności kartą kredytową.

UPRP

Taniej.

Opłata urzędowa od podania o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy:

- do trzech klas towarowych lub usługowych – 550 zł (w wersji elektronicznej 500 zł),

- od każdej klasy powyżej trzech – 120 zł,

- za publikację o udzielonym prawie ochronnym – 90 zł.

Opłata okresowa (za 10-letni okres ochrony):

- do trzech klas towarowych, za każdą klasę – 400 zł,

- za każdą następną klasę – 450 zł.

Werdykt

Krótko i prosto można podsumować, że jeżeli ktoś dysponuje kwotą 900 Euro to uzyskanie ochrony w OHIM jest szybsze i dużo bardziej „przyjazne”.

Dodatkowym atutem jest fakt, że OHIM zatrudnia polskich pracowników, co pozwala – dzwoniąc do Hiszpanii – porozmawiać z kompetentnym urzędnikiem bez żadnej bariery językowej.


Tagi: , , , , , , ,

Komentarze do artykułu OHIM vs Urząd Patentowy RP :

 1. Witam, chciałem zgłosić mój znak towarowy (słowno-graficzny) w UPRP jednak formularz jest tak pokręcony że nie chciałbym strzelić jakiejś gapy, czy byłby ktoś chętny do pomocy ?

  pozdrawiam

  • Witamy, z czym konkretnie ma Pan problem?

   • to tak w punkcie 3 jest polecenie „opisz znak” ale co konkretnie ma tam być opisane ? i nie wiem gdzie znaleźć klasę z pkt 8 chodzi mi konkretnie o czapki, szaliki i berety w klasyfikacji międzynarodowej znalazłem to:
    nr bazowy nr seryjny
    250012 C0267 czapki [nakrycia głowy]
    250069 S0768 szaliki
    250009 B0146 berety

    i nie wiem co wpisać do wąskiego pola „klasa” ?

    pozdrawiam

    • Jeżeli chodzi o opis znaku to tak naprawdę trzeba napisać to co się widzi:) np. logo Olesiński & Wspólnicy umieszczone na górze strony – przykładowy opis wyglądał by następująco: Znak słowno-graficzny – słowa „Olesiński” w kolorze szarym i słowo „Wspólnicy” w kolorze niebieskim, oddzielone logiem w kolorze niebieskim. Poniżej napisu pozioma kreska oraz pod nią napis w kolorze szarym „rolesinski.pl”.
     Odnośnie klas – polecam wyszukiwarkę: http://msp.money.pl/zakladam_firme/klasyfikacja-nicejska/
     Ta wąska rubryka to miejsce na wpisanie numeru klasy.
     Czapki – 25
     Szaliki – 25
     Berety – 25
     Pozdrawiam

 2. a jeśli chodzi o to co muszę wysłać do UPRP razem z formularzem ?

  i za całe wypełnienie formularza rzecznik patentowy bierze 1200zł, nieprawdopodobne jak oni zarabiają na ludziach..

  • A wypełnia Pan wersje elektroniczna czy zwykle pisemne podanie?

 3. wersja elektroniczna a dlaczego Pan pyta ?

  • Przy wersji papierowe załącza się 3 egzemplarze wydruku znaku w kolorze i 2 egzemplarze czarno-białe (o ile dobrze pamiętam). W wersji elektronicznej tylko jeden plik – tak jak ten znak wygląda. Do tego oczywiście opłata. I gotowe:) Pozdrawiam

 4. Bardzo się cieszę, że Pana znalazłem, ponieważ gdy pytałem się na informacji co zrobić to oni do mnie z tekstem, że „nie mam działu obsługi i pomocy dla klienta” dziękuję bardzo za pomoc i serdecznie pozdrawiam ! ;)

  • :) do UPRP trzeba mieć dużo cierpliwości i wytrwałości (przećwiczone). Zapraszam częściej na naszego bloga. Pozdrawiam

 5. a jeśli chodzi o załączniki do formularza to muszę im dać wszystkie ? bo jeżeli to ja stworzyłem logotyp to nie muszę im chyba dawać:

  1. dokument pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego zgłoszenia
  2. dokument pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego wystawienia towarów na wystawie
  3. dokument przeniesienia pierwszeństwa
  4. dokument pełnomocnictwa (jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika)

  ?

  pozdrawiam

  • jest tak jak Pan pisze – tego nie trzeba dołączać

 6. a jeśli chodzi o fotografie które muszę dołączyć do formularza to jeśli znak jest słowno-graficzny to orientuje się Pan jakie on musi mieć wymiary ?

  pozdrawiam

 7. 800 na 600 pikseli jest wystarczający. Pozdrawiam

 8. a jeśli chodzi o zdjęcie które należy dołączyć do formularza ? bo przez maila niestety nie można dokonać zgłoszenia..

  pozdrawiam

 9. te zdjęcia (pliki graficzne) powinno dać się bezpośrednio załadować do formularza

 10. Witam, przeczytałem pański artykuł i mam pytanie:
  – czy np. znak towarowy słowny warsztatysamochodowe lub warsztatysamochodowe.pl (pisane razem) jest możliwy do zarejestrowania gdy istnieje już np. taki: „jaskinia warsztaty samochodowe” ?
  – czy od urzędu dowiem, się tego dopiero po złożeniu wniosku, zapłaceniu?
  – płace więc za taką weryfikacje, czy za samo zastrzeżenie znaku?
  Pozdrawiam

  • Witam, z rejestracją tak oczywistej nazwy może być problem – taki znak towarowy nie spełnia przesłanki odróżniania się (nie jest wystarczający unikalny). Zdecydowanie łatwiej powinno być zarejestrować warsztaty samochodowe z jakimś dodatkiem (tak jak powołany przez Pana przykład). Płaci Pan za złożenie podania – więc jeżeli okaże się, że znaku nie można zarejestrować to opłata za złożenie podania nie podlegała będzie zwrotowi.
   Pozdrawiam

 11. witam gdyby miał Pan polecić to co lepiej zrobić ? pojechać tam do siedziby UPRP czy załatwiać przez maila ?

  pozdrawiam

  • Zależy czego sprawa dotyczy:) Generalnie urząd = papier więc forma pisemna wydaje się być bardziej wskazana.

 12. zastrzeżenie logotypu słowno-graficznego. Bo z tego co czytałem to jeśli papier jest źle wypełniony to odsyłają go i kasę już nie oddają ;) więc co Pan radzi ?

 13. a więc co robić? chyba że ktoś jest chętny do pomocy w wypełnieniu tego papierka :)

  pozdrawiam :)

 14. Panie Michale – czy przy zgłaszaniu znaku słownego (urządzenia) wystarczy w opisie napisać, że jest to znak słowny składający się z 3 wyrazów? czy jak to ma wyglądać? w tym przypadku nie wypełniam kolorystyki znaku? chyba nie muszę też dodawać fotografii skoro to znak słowny?

  • Pani Marto – jeżeli jest znak słowny i mówimy o rejestracji w UPRP to na podaniu w punkcie 3 wpisuje Pani „Znak słowy” a w punkcie 4 (taki kwadrat) wpisuje Pani to słowo / słowa, tak jak ma być zarejestrowane. Nic więcej nie trzeba – tzn. żadnej kolorystyki, wykreślamy te pola. Pozdrawiam:)

 15. Witam! mam zrobić projekt na ochronę własności intelektualnej i miałam wymyślić sobie wlasną firmę i logo. sklasyfikowałam wybrane przeze mnie produkty i usługi. moje firma nazywa się Piorun-meb i w logo znajduje się czerwony piorun a na nim zgrupowane cliparty krzesła i biurka. jako kolejny etap zadania mam sklasyfikować znak towarowy według klasyfkacji wiedeńskiej (gdzie zamiast kropek mam używać zera i ułożyć pytania)nie mam pojęcia jak wykonać drugą część polecenia. czy mogliby mi państwo pomóc?

 16. Witam, klasyfikację znajdzie Pani np. tutaj: http://ipu.uprp.pl/portal/web/guest/wiedenska. Po tym adresem znajdzie Pani kody dla kategorii w których znak ma być chroniony. Odnośnie pytań to najwyraźniej jest to część polecenie wykładowcy – taki wymóg nie nie jest przewidziany w formularzu zgłoszenia rejestracji. Powodzenia:)

 17. no właśńie wiem, że procedura rejestracji znaku tego nie wymaga, bo przestudiowałam to dokładnie ;/ a mam do pana pytanie czy opis znaku musi posiadać kolory?? przeglądając klasyfikacje wiedeńską jest tam w klasie 29 mowa o kolorach a co jeżeli w znaku mam rózńe odcienie jednego koloru?? mam liczyć te odcienie jako oddzielne kolory? Mam jeszcze pytanie odnośnie wykonania zdolności rejestracyjnej znaku… bowiem znalazłam strony gdzie mogę to zrobić ale pisze tam o rejestracji bądź jest ona w obcych językach… czy ktoś może mi coś doradzić?

 18. Przepraszam źle napisałam… Bo znalazłam na stronie UPRP Wyszukiwanie przedmiotów ochrony własności przemysłowej i wybrałam tam że chce szukać w bazach Polskie: ( Znaki towarowe, Międzynarodowe znaki towarowe – porozumienie madryckie) jednak nie wiem co powinnam wpisać w podanyh polach: (540) Nazwa, (510) Skrót opisu lub wykaz towarów, 151) Data udzielenia prawa (DD-MM-RRRR),Numer BUP (np. 01/2002), (441) Data publikacji BUP (DD-MM-RRRR), Numer WUP (np. 01/2002), Data publikacji WUP (DD-MM-RRRR), (190) Kraj lub organizacja międzynarodowa. Wykładowca powiedział że oznaczenia numerowe znajdziemy w internecie ja jednak nie ma pojęcia gdzie mogę ich szukać.

 19. W wyszukiwarce o której Pani pisze proszę wybrać Międzynarodowe znaki towarowe – porozumienie madryckie, później „wyszukiwanie proste” a potem wpisać np. „tv” i wybrać „Skrót opisu lub wykaz towarów” – wyskoczy Pani kilkanaście znaków w ten sposób chroniony. Możliwe że te zgłoszone znaki naprowadzą Panią na poszukiwane numery.

 20. Witam, a ja mam takie pytanie, mianowicie w 2005 rozpocząłem proces rejestracji znaku towarowego, niestety z różynych przyczyn go nie dokończyłem. na stronie uprp przy moim znaku widnieje: Decyzja o umorzeniu postępowania – z powodu braku odpowiedzi na postanowienie. Dodam że nazwa cały czas jest używana.Aktualnie dowiedziałem się że ktoś chce zarejestrować identyczną nazwę dla tego samego profilu działalności.Czy bez problemu tego dokona, czy ja mam pierwszeństwo w rejestracji?

 21. Mogę mieć jeszcze ostatnie pytanie? Bo w miejsce „tv” mam wpisać produkt któym firma się zajmuje? czy może element nawy firmy? czy może nazwę elementu jaki się znajduje na znaku towarowym?

 22. Witam. Mam kilka pytań odnośnie ochrony znaku towarowego:
  1. Czy w wykazie towarów/usług mogę wpisać dowolną ilość usług z zakresu jednej klasy? Np. zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami itd.- klasa 36. Płacę za ilość klas, a nie za ilość towarów czy też usług które wymienię?
  2. Jeżeli logo mojej firmy to nazwa firmy z bardzo ubogim elementem graficznym (mały kwadrat przy pierwszej literze) to czy najlepszym rozwiązaniem będzie ochrona znaku słownego czy znaku słowno-graficznego? Co daje mi większy zakres ochronny?
  3. Jeżeli logo firmy zawsze stosuję w jednym kolorze,to w pozycji kolorystyka znaku powinnam zaznaczyć kolor czarno-biały?

  • Witam,
   mam pytanie do Pana Michała, chodzi mi o rejestrację znaku towarowego, jestem na etapie wypełniania formularzu podania i mam problem z punktem 7 czyli klasyfikacją, przedmiotem działania mojej działalności są usługi kurierskie, a znak towarowy przedstawia koło z umieszczoną wewnątrz nazwą firmy i przedmiotem działalności. Jak mam to sklasyfikować czy wystarczy tylko napisać w polu:Towary lub usługi:Transport; pakowanie i składowanie towarów; organizowanie podróży.;a w polu klasy 39???
   z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

   • Witam Panią, jest dokładnie tak jak Pani pisze – w polu klasy wpisujemy „39″ a obok w tabeli „Transport…”. Proszę dobrać sobie jeszcze 2 klasy bo i tak płaci Pani w sumie za 3. Pozdrawiam Michał Kluska

    • Bardzo dziękuję za odpowiedź, a te dwie klasy muszą być związane z moją działalnością? Pozdrawiam serdecznie.

     • Witam, te klasy nie muszą być związane z Pani działalnością. W praktyce wybiera się klasy tematycznie zbliżone aby uzyskać ochronę w pokrewnych branżach. Pozdrawiam MK

 23. Mam jeszcze jedno pytanie, czy w formularzu podania muszę jeszcze podać klasy elementów obrazowych (wg Klasyfikacji Wiedeńskiej), zauważyłam że w OGŁOSZENIA O ZGŁOSZONYCH W POLSCE ZNAKACH TOWAROWYCH są w niektórych przypadkach podane takie klasy, proszę o pomoc, czy trzeba je podawać? Pozdrawiam

  • Nie, nie ma takiej konieczności. Pozdrawiam MK

 24. Witam.
  Mam kilka pytań odnośnie rejestracji znaku towarowego:
  1. Prowadzę działalność usługi florystyczne. Czy znak towarowym który się składa z kwiatka na którym jest umieszczony napis: niezapominajka- usługi florystyczne ma szansę na zarejestrowanie? Czy może lepiej pominąć w nim usługi florystyczne.
  2. Pytanie dotyczy klas towarów i usług.
  Czy zastrzegając znak mam wpisać wszystko do czego będę wykorzystywać ten znak, tzn.:
  w klasie 16 są materiały biurowe(mam tu na myśli papier do korespondencji, papier na którym przyjmowane będą zamówienia itp.), papier do pakowania, materiały z tworzyw sztucznych do pakowania
  w klasie 35 reklama (aby firma prosperowała muszę ją rozreklamować ).
  W klasie 20 zawarte są postumenty pod doniczki, kwietniki meble itp. Szyldy z drewna lub tworzywa sztucznego. (na czymś będę ustawiać gotowe kompozycje, szyld będzie wisiał nad miejscem gdzie będzie punkt w którym będę świadczyć usługi)
  Będę również przewozić gotowe kompozycje czy w związku z tym klasa 39 również mnie dotyczy.
  No i na koniec to co jest ściśle związane z działalnością jaką prowadzę tzn. klasa 44 kompozycje kwiatowe, wieńce…
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry Pani Katarzyno,
   odpowiadając na Pani pytania:
   1. W mojej ocenie większe szanse powodzenia ma rejestracja znaku „niezapominajka – usługi florystyczne” – oczywiście z kwiatkiem w tle. Sam kwiatek i słowo „niezapominajka” ze względu na brak znamion odróżniających może nie udać się zarejestrować.
   2. Co do klas to wybiera Pani 3 klasy w których Pani znak ma być chroniony – czyli pewnie głównie kompozycje kwiatowe. To że kompozycje kwiatowe będą przewożone akurat uważam, że nie jest decydujące do wskazywania również tej klasy.
   Pozdrawiam
   Michał Kluska

 25. Witam,
  Mam pytanie do Pana Michała, chodzi mi o rejestrację znaku towarowego (znaku graficzne)jestem na etapie wypełniania formularzu podania i mam problem z punktem odwzorowanie znak. Mój znak składa się z grafiki i z 2 słów. W pomocy jest napisane „przedstawienie znaku towarowego niezawierającego elementów słownych musi być podane w postaci załącznika. Wyłącznie pliki w formacie JPEG będą uznane za załączniki tego typu. Maksymalny rozmiar każdego z tych plików może wynosić 2MB.

  Obrazy powinny mieć format JPG i powinny odpowiadać następującym wymaganiom:

  kodowanie kolorów wyłącznie w formacie RGB; system nie obsługuje formatu CMYK JPEG;
  «maksymalny rozmiar obrazu – 2008 x 2835 pikseli, 24 cm (wys.) x 17 cm (szer.);
  minimalna rozdzielczość – 800 x 600 pikseli;
  DPI – 300;”

  Skoro mój znak składa się z grafiki i elementów słownych to czy:
  powinnam wysłać tylko znak graficzny bez słów i zastosować się do powyższych danych?
  Czy powinna wysłać znak z grafiką i słowami tylko w formacie jpg.

  • Pani Marto – załączamy znak w jpg taki jaki jest tzn. słowa + grafika. Pozdrawiam Michał Kluska

 26. Dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 27. Czy „Oświaczenie o korzystaniu z pierwszeństwa” dotyczy innych rejestracji znaku – potwierdzających, że byłem „pierwszy”? Zarejestrowałem przedsiębiorstwo z moim przyszłym (odpukać) znakiem, oraz kilka domen. Czy mogę np. fakt rejestracji domen podać jako pierwszeństwo?

 28. Chcę zarejestrować ciąg liter, powiedzmy: „sxfernfx”. Czy taka rejestracja się uda? Słowo ma rytmiczną, wyróżniającą wymowę – fonetycznie: „esiksfernefiks”. Napis także jest wyróżniający: posiada dwie literi x z przodu i z tyłu. Czy rejestracja jako znak słowny będzie udana?

 29. Panie Adamie, skuteczne złożenie oświadczenia o korzystaniu z pierwszeństwa pozwala na uzyskanie prawa ochronnego do znaku towarowego z datą wcześniejszą niż data dokonania zgłoszenia tego znaku w Urzędzie Patentowym. Składający takie oświadczenie korzysta wtedy z tzw. pierwszeństwa uprzedniego. Pierwszeństwo takie można nabyć na dwa sposoby: po pierwsze – poprzez prawidłowe zgłoszenie znaku towarowego w jednym z państw związkowych Konwencji Paryskiej – wtedy nabywa się ochronę od daty takiego zgłoszenia; po drugie – poprzez wystawienie towaru oznaczonego takim znakiem towarowym w Polsce lub za granicą na wystawie międzynarodowej oficjalnej lub oficjalnie uznanej – wtedy nabywa się ochronę od daty wystawienia takiego towaru. Jeżeli więc „rejestracja”, o której Pan pisze nie dotyczy rejestracji znaku towarowego za granicą w jednym z państw-sygnatariuszy Konwencji Paryskiej, nie będzie Pan mógł skutecznie złożyć oświadczenia o korzystaniu z pierwszeństwa. Pozdrawiam

 30. Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję doprecyzować moje drugie pytanie: czy mój znak jest a) słowem, b) słowem-skrótowcem, c) graficznym. Jest to słowo: „sxronfx” (w rzeczywistości różni się, nie ujawniam swojego znaku). Chcę je prezentować z 3 wielkimi literami: „SxRonFx”. Ma być czytany płynnie, rytmicznie jako: „esiksronefiks”. PYTANIA: czy to jest tylko słowo, tj. przypadek (a) ? Czy jest to skrótowiec (b), jeżeli tak, to czy ma to implikacje? Np. czy ważne jest ustalenie sposobu odczytu, fonetyki skrótowca? Dalej: czy zapis z 3 wielkimi literami, tj. „SxRonFx” czyni ten znak graficznym (c) ?

 31. Panie Adamie – Pana znak to znak słowny. Oczywiście jeżeli jest on przedstawiony w jakimś układzie graficznym (kolory tło itd) to może być również znakiem słowno-graficznym.

 32. Witam właśnie jestem na etapie rejestrowania znaku marki którą produkujemy.We wniosku występuje szereg niejasnych rzeczy o które chciałem Pana zapytać:
  1.Co to jest to oświadczenie o korzystaniu z pierszeństwa i w jakim celu się takie tworzy ?
  2.Gdzie mogę znaleźć te klasy w przypadku towarów i usług?

 33. Dzień dobry, właśni spędzam kolejny wieczór nad formularzem – chcę być pewna, że będzie odpowiednio wypełniony. Bardzo proszę o informację: na jakiej zasadzie mam nawiązać do klasyfikacji wiedeńskiej?

  Mam też 2 pytanie: moja firma należy do klasy 43 – dostarczam żywność. Czy wybieram z usług w tej klasie i wpisuję w formularz (np. 436066, 430002, 43555) i piszę co to za usługa, czy też wpisuję tylko 43? Czy jeśli wpisuję 436066, 430002, 43555 to tym sposobem wyczerpałam limit 3 klas i muszę dopłacać za kolejne?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
  Edyta

 34. Panie Michale, chcę zastrzec nazwę w branży odzieżowej. Posłużę się przykładem: Verrox outfit plus mały znak graficzny np. słoneczko. Co powinienem zastrzec? Nazwę (ciąg liter) czy znak slowno-graficzny? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.