NK na fali wznoszącej

Największy w Polsce portal społecznościowy nie tylko utrzymuje „bezpieczny” dystans przed swoim amerykańskim odpowiednikiem (ostatnie notowania Megapanel wskazują, że NK zyskuje a konkurencja traci), to również na salach sądowych portal skutecznie broni swoich praw, notując w ostatnim okresie aż trzy zwycięstwa.

Ze względu na specyfikę działalności portalu oczywiście największa liczba spraw dotyczy ochrony dóbr osobistych i kontrowersji wobec pojęcia „niezwłoczności” oraz „wiarygodnej wiadomości” zawartego w art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

O pierwszej ze spraw pisaliśmy w wątku: http://blog.e-prawnik.pl/nie-ma-zas-takiego-dobra-osobistego-jak-nieograniczone-prawo-dostepu-do-danych-osobowych-osoby-trzeciej-czy-tez-jakiegos-ogolnego-dobra-w-postaci-prawa-dostepu-do-danych-osobowych.html

Bardzo podobną sprawę Spółka wygrała również dziś przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu o ochronę dóbr osobistych. O sprawie było głośno w mediach m.in. tutaj http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,7572422,Glogowianin_sadzi_sie_z_Nasza_Klasa_za__zydokomune_.html

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie dopatrzył się uchybienia w działaniach NK – potwierdzając jednocześnie np. brak obowiązku moderowania zamieszczanych przez Internautów treści.

Oba orzeczenia potwierdzają, że stosowane przez NK procedury, wypracowane przez klika lat zdobywania doświadczenia, przynoszą pozytywny skutek w postaci nie tylko ochrony NK i postępowania zgodnego z prawem ale również dbania o Użytkowników.

Niezależnie 23 sierpnia 2011 r. NK wygrała przed sądem apelacyjnym w Warszawie sprawę dotyczącą klauzuli abuzywnej w regulaminie. Otóż sprawa dotyczyła regulaminu serwisu w jego pierwszej wersji z 2008 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie zakwestionował jeden z zapisów dot. procedury zmiany regulaminu jako naruszający zbiorowe interesy konsumentów. Na skutek apelacji jednak Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie rozstrzygnął kwestię na korzyść NK oddając powództwa w całości…Biorąc pod uwagę jak często ostatnio słyszymy o karach nakładanych przez UOKIK i ilości klauzul w samym rejestrze postanowień niedozwolonych – takie orzeczenie jest niewątpliwie sukcesem i potwierdzeniem profesjonalnego i przemyślanego działania NK.

Jakże w tym miejscu aktualne jest powiedzenie – „cudze chwalicie a swego nie znacie” :)


Tagi: , , , , , , , , , ,

Komentarze do artykułu NK na fali wznoszącej :

 1. Witam,

  Czy jest możliwość zapoznania się z sygnaturą wyroku Sądu Apelacyjnego w z 23 sierpnia 2011r. ?

  Pozdrawiam

 2. Witam – ta sygnatura to: VI ACa 259/11

 3. Artykuł sponsorowany ?
  Bo chyba kancelaria Olesiński i Wspólnicy reprezentuje nk.pl w sądach…
  Wybór postępowań w sądach (spraw jest we SO we Wrocławiu kilkanascie) przytoczone źródło Megapanel, przypadek ?

 4. Trochę mnie wprowadził w błąd wpis dotyczący wyroku o którym rozmawiamy. Tym bardziej, że jest wspomniane o nakładaniu kar przez UOKiK.

  Teraz wiem, że sprawa nie znalazła się w Sądzie za sprawą UOKiKu, tylko jest to efekt powództwa – jak sądzę osoby prywatnej – na podstawie art. 479[38]k.p.c.

  Użyte we wpisie sformułowanie „jako naruszający zbiorowe interesy konsumentów” mogło sugerować, że UOKiK prowadził postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumenta (art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów). W w/w sprawie trzeba byłoby rzeczywiście wykazać „naruszenie zbiorowego interesu”, jednak w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone nie jest istotne czy doszło do naruszenie zbiorowego interesu konsumentów.

  Niemniej gratuluje wygranej – uważam, iż słuszne orzekł SA.