Krajowy Rejestr Karny teraz dostępny online

www.fotolia.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości z początkiem lipca udostępniło możliwość złożenia zapytania i uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Karnego przez Internet. Dotychczas uzyskanie odpowiedzi wymagało osobistej wizyty w Biurze Informacyjnym KRK (Warszawa) lub Punkcie Informacyjnym KRK (kilkadziesiąt punktów w kraju przy Sądach Rejonowych lub Okręgowych). Będzie szybciej i taniej.

Pod adresem internetowym https://ekrk.ms.gov.pl/ uruchomiona została specjalna e-Platforma. Zasady jej funkcjonowania odbiegają jednak od tych znanych z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych czy Krajowego Rejestru Sądowego.
Przede wszystkim każda osoba, która chce złożyć zapytanie, będzie musiała się zarejestrować (założyć konto). Następnie samo wysłanie wniosku będzie wymagało wykonania przelewu elektronicznego i złożenia podpisu elektronicznego lub autoryzacji profilem zaufanym e-PUAP.
Wnioskodawca otrzyma w zamian zaświadczenie w postaci pliku w formacie XML, który będzie mógł zapisać na dysku komputera. Zaświadczenie w tym formacie będzie dokumentem elektronicznym, którego podejrzenie (wizualizacja) w formacie PDF będzie możliwe jedynie z wykorzystaniem e-Platformy.
Przy okazji obniżone zostały opłaty za informacje z Krajowego Rejestru Karnego. Zamiast dotychczasowych 50 zł za uzyskanie informacji o osobie i 100 zł za uzyskanie informacji o podmiocie zbiorowym zapłacimy 30 zł – w przypadku zapytania złożonego w formie papierowej. W przypadku wniosku złożonego przez Internet opłata wyniesie tylko 20 zł.

Autor: Tomasz Wróblewski, aplikant adwokacki we wrocławskim biurze kancelarii


Możliwość komentowania jest wyłączona.