Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach – wyłudzeń ciąg dalszy

www.sxc.hu

Okazuje się, że nie przeminęła jeszcze moda na próby wyłudzenia od przedsiębiorców drobnych opłat „rejestracyjnych” pod pozorem działalności instytucji publicznej. Ostatnio proceder ten został reaktywowany za sprawą tzw. Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach (KRIP).

Mechanizm działania zawsze jest podobny. Spółka otrzymuje groźnie wyglądające pismo od podmiotu (najczęściej „rejestru”, „kancelarii” lub „biura”), którego nazwa kojarzy się z instytucją publiczną – często nawiązuje do Krajowego Rejestru Sądowego, Monitora Sądowego i Gospodarczego, Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej itp. Taki podmiot jest zazwyczaj „państwowy”,  „krajowy” lub „ogólnopolski”.

Z pisma przedsiębiorca dowiaduje się, że nie uiścił pewnej kwoty tytułem np. wpisu do KRS i teraz ma szansę naprawić swój katastrofalny błąd, przelewając niewielką sumę (najczęściej od 100 do 500 zł) na wskazany rachunek bankowy.

W ostatnim czasie na podobny pomysł wpadli twórcy KRIP. Z wysyłanych przez nich informacji spółka może dowiedzieć się m.in. że:

- wskazanego dnia została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (co ciekawe – nie w KRS, pomimo że wskazywana data odpowiada rejestracji w rejestrze przedsiębiorców), przy czym

- opłata od wpisu w wysokości 110 zł nie została odnotowana przez KRIP, w związku z czym do określonego dnia należy ją wpłacić na wskazany rachunek bankowy.

To, że opłata nie została odnotowana przez KRIP jest informacją zazwyczaj prawdziwą. Problem w tym, że opłata ta nie powinna zostać nigdy odnotowana, bo brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej do jej uiszczenia. Z pisma dowiadujemy się wprawdzie na § 6 R. (pewnie chodzi o Rozporządzenie, nie wiadomo jednak o jakie) z dnia 25.06.2012 r. Jest to jedynie zasłona dymna -  przecież nikt nie będzie szukał przepisu, skoro instytucja o tak oficjalnie brzmiącej nazwie wzywa do zapłaty. Na marginesie tylko: 25.06.2012 r. w Polsce wydano osiem rozporządzeń, żadne nie dotyczy jednak opłat rejestracyjnych.

Podsumowując, opłat żądanych przez KRIP zdecydowanie nie należy płacić. Wezwania tego podmiotu stanowią zwykłą (dodajmy, że dość słabą od strony „technicznej”) próbę wyłudzenia. Sprawcy zapewne liczą na to, że z uwagi na niewielkie kwoty (110 zł) przedsiębiorcy łatwiej będzie zapłacić niż drążyć temat. Dlatego przy tego rodzaju wezwaniach należy zachować wzmożoną czujność. Podobne działania są podejmowane co jakiś czas w formie szeroko zakrojonej akcji – takie rodzaju procedery opisywaliśmy już wielokrotnie:

http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html

http://blog.e-prawnik.pl/uwaga-kolejna-fala-%E2%80%9Epostanowien%E2%80%9D-z-zadaniem-zaplaty.html

http://blog.e-prawnik.pl/i-znow-niby-trzeba-placic.html

Autor: Salwador Milczanowski, aplikant adwokacki w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu


Tagi: , , ,

Komentarze do artykułu Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach – wyłudzeń ciąg dalszy :

 1. Skoro znany jest nr konta bankowego oszustów,dlaczego właściwe służby nie namierzą złodziei,nie przerwą procederu i nie ukarają oszustów?

  • To nie jest takie proste. Prawo bankowe jest tutaj bezwzględne. Policja nie może zaglądać na rachunki bankowe. Ta procedura jest bardzo żmudna i długa. Wymaga zgody szeregu instytucji i w formie postanowienia sądu dopiero można uzyskać takie dane – po kilku miesiącach. Dzisiaj są rachunki typu PRE-PAID i nie są na nikogo zarejestrowane itp. Rachunki też są na osoby słupy.

 2. Właśnie otrzymałem takie ‘pismo’ i się zdziwiłem temu dyktatowi instytucji jakiejś i sprawdzam, a to wyłudzenie. Pytanie; jak tej firmie odpłacić za taki przekręt?
  co instytucje państwa mogą w tej sprawie zdziałać, co ‘mówi’ prawo i obyczaj.
  pozdrawiam

 3. Przecież na dole pisma jest napisane:
  „Oferta handlowa w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Wpis do rejestru jest fakultatywny.”
  Trzeba czytać, przede wszystkim, to co jest małą czcionką.
  Oczywiście, że jest to próba wyłudzenia i jak się okazuje całkiem skuteczna, bo kilkaset osób zapłaciło.

  • tak własnie , czytajmy małą czcionka tam jest napisane o co chodzi : że to tylko oferta handlowa – wyłudzanie kasy, nie zapłace i tyle …:) hehe

   • A ja dziś – luty 2013 – dostałam takie pismo bez dopisku, że to oferta handlowa. Dlaczego prokuratura nie ściga tego pana za wyłudzenia?? I skąd ma on dane mojej firmy??

 4. Właśnie wyciągnęłam to ze swojej skrzynki. Rzeczywiście można się nabrać, ale człowiek nauczony doświadczeniem najpierw sprawdzi, potem dopiero płaci.
  Potwierdzam – mały druczek ..upochron jest, tylko większość nie doczyta. A nawet jak doczyta, to np. krawcowa prowadząca zakład niekoniecznie musi znać słowo „fakultatywny”.

  • Ciekawe dlaczego krawcowa akurat… Ja znam nauczycielki, które nie znają bardziej podstawowych słów niż fakultatywny! ale to tak na marginesie… Właśnie otworzyłam pismo od KRFIDG z Warszawy, Al. Solidarności 115 lok.2 Najbardziej podoba mi się print screen druku wpłaty :D Uprzedzono mnie w urzędzie miasta, że mogę coś takiego otrzymać. Pozdrawiam.

 5. 17 sierpnia otrzymałam takie zawiadomienie od KRIP Warszawa ul. Piękna 24/26A/1 o braku wpływu na konto, wpłata 110 zł, należy uregulować do 20 sierpnia.Czy nie można temu zapobiec, przecież to jest wyłudzanie pieniędzy.

 6. 13 sierpnia i ja otrzymałem takie wezwanie. Niestety dziewczyna najpierw zapłaciła a później sprawdziła, że niestety to jest jakiś przekręt. Skala działalności oszustów objęła już dolnyśląsk. Co robić? Jak powstrzymać oszustów. Oczywiście zgłoszę to do prokuratury, ale jaki będzie oddźwięk??

 7. Dziś dostałem takie pismo, które jest jawną próbą wyłudzenia. Dlaczego prokuratura nie zainteresowała się tą sprawą bo wygląda to na oszustwo na dużą skalę.

 8. ten BANK TO BZWBK BANK ZACHODNI WBK SA W SUWAŁKACH

 9. Czy takiego ciula nie można wziąć za jaja,żeby nie naciągałludzi. Acha! nasze państwo jest na to za słabe.

 10. po przeczytaniu komentarza wezwanie jest w koszu

 11. Przecież na dole drobnym drukiem jest napisane, że to oferta handlowa i wpis jest fakultatywny a nie obligatoryjny – koniec tematu. ale skąd ta firma ma moje dane i że to wygląda faktycznie jak nakaz zapłaty a nie oferta handlowa to trochę przesada. faktycznie nosi to znamiona wyłudzenia.!!!!!

 12. ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY. Zgłaszam procederd wyłudzania pieniędzy przez firmę „Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach”.

 13. ja też dostałam w 17 sierpnia, po aferze z AMber Gold postanowiłam sprawdzić na stronie inernetowej i czytam tego bloga,
  ale czy nie powinniśmy złożyć tego zawiadomienia w prokuratorze? bo przecież to jest przestępstwo , skąd oni mają dane łacznei z regonem, kto im udziela takich informacjami?
  owszem wszystko małym drukiem popisane, ale tak czy inaczej jest to podszywanie się pod instytucje publiczne

 14. Należy wprowadzić – KONIECZNIE – Krajowy Rejestr Oszustów – i wówczas będzie to jedną z przestróg także dla potencjalnych oszustów.

 15. Następny przekręt!!!
  Zastanawiam się zawsze co jeszcze polak potrafi.
  Chociaż Alessandro Semi Gałkiewicz jak wynika z nazwy jest chyba pół polakiem.
  Znajdźcie go po NIP-ie w wyszukiwarce GUS-u.
  I może znajdzie się ktoś kto mieszka w Suwałkach na ul. Wawrzyńca Gałaja i zna pana alessandra który rozpoczął działalność 14 maja tego roku i już zdążył pewnie mocno wzbogacić sie na niewiedzy polaków.
  Pozdrawiam!

 16. Też dostałem i oczywiście nawet nie przeczytałem tego małego druczku na dole. Tyle, że nie jestem chętny do płacenia ;) a te powoływania się na paragrafy są śmieszne, więc zaraz wujek Google przerzucił mnie tutaj…
  Inna sprawa, że takich dziadów warto strzelić w ucho za próby wyłudzenia.

 17. Powolywany par. 6 to fragment regulaminu sprytnej firmy:
  § 6. Wpis do Rejestru następuje po dokonaniu wpłaty kwoty opłaty rejestracyjnej, według stawki ustalanej przez KRIoP. (…) Całość na stronie www.

 18. Zgłosiłam się na Policję z tym pismem i wszytskich, którzy otrzymali list od tego bezczelnego typa zachecam do tego samego…
  próbowałam sie skontaktówac z tym panem jednak nie chial ze mna rozmawiac i wyłączył telefon!!! Oszust!!

 19. To widać, że świeży oszust, bo na kopercie podano datę umowy z Pocztą Polską: 18.07.2012 nadano w UP Warszawa 1. Trzeba go zablokować jak najszybciej, bo dla nas przedsiębiorców i tak ciężkie czasy idą. Gdzie się nie ruszysz – płać. Wszystko drożeje, tylko Twoje – nie.

  • Kwiecen 2013 dostałam to pismoktore ma nip,adres kiedy rozpoczeto działalnosc.Podpisana umowa z poczta 15.02.2013 i ani slowa o ofercie handlowej.

 20. Dzisiaj otrzymaliśmy do firmy prośbe o uregulowanie 110 zł na konto 37109027760000000119524973, ale coś nas tknęło, bo obok paragrafów na które się powołują nie było nazwy aktów prawnych, sprawdziliśmy w internecie i dowiedzielismy się, że to oszuści. Uważajcie.

 21. Coś takiego jak skad są dane to już przeszłość i fikcja ochrona danych osobowych. Dane są jawne i każdy może wydrukować wszystkie firmy z całej polski z pełnymi danymi oto adres strony https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx jest to oficjalna strona CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.
  tak samo dostepne są księgi wieczyste czyli można się wszystkiego dowiedziec co gdzie i kogo,i jeszcze kilka baz danych ogólnie dostępnych w internecie rejestry sądowe.

 22. Ja dzisiaj dostałem to pisemko…patrzę żadnej okragłej pieczęci, więc mnie tknelo sprawdzićw google…i proszę! Ja zgłaszam to jako próbę oszustwa. Może jak będzie wiele zgloszeń coś d…owi zrobią. Trzeba piętnować takich oszustów, bo będą sie plenić.

 23. Dzisiaj syn otrzymał takie wezwanie, na szczeście wpadło mi w ręce , bo on z rozpędu pewnie by zapłacił .
  Pismo jest napisane w taki sposób,ze sugeruje obowiązek takiej opłaty.
  Informacja o tym ,że jest to oferat handlowa jest napisana bardzo drobnym drukiem, nie wiem czy wolno istotne informacje dla kontrahenta pisac taką drobna czcionką .
  Pismo jest sprytne. Owo § 6 R oznacza paragraf 6 Regulaminu :) a wspomniane dalej postanowienie wewnętrzne to po prostu postanowienie jakiegos zarządu czy cóś :)

  Ciekawy jest w tym regulaminie § 10. ustep 3 :)
  „3. Złożenie oświadczenia wskazanego w ust. 1. będzie traktowane, jako odstąpienia od umowy, co uprawnia KRIoP do wystawienia faktury korygującej”

  Nikt komu to przedsiębiorstwo wysłało pismo nie zawierał bowiem z nim żadnej umowy .
  Myslę, ze spokojnie mozna zgłosi do prokuratury. Tym bardzij ,że postanowienia regulaminu dopisywane są na bieżaco na dodatek w niewłaściwej formie.
  Tu jest adres KRIoP i regulmin http://www.criop.org.pl

 24. Dziękuję za poruszenie tematu. Mieszkam w Lublinie, dostałem wezwanie do zapłaty 110 zł. Podane są dane, od kiedy mam działalność. I ciekawostka, że „dotychczas nie odnotowaliśmy wpłaty za wpis” – co sugeruje w moim przypadku że niby przeoczyłem jakąś opłatę na rzecz tej instytucji. A jaki sprytny jest tekst: Na podstawie art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 02.07.2004 został utworzony Krajowy Rejestr itd, itd. Dołączyli nawet gotowy przekaz na którym widnieje w tytule wpłaty mój NIP.

 25. Gdzie zostały zgłoszone Państwa sprawy? w jakich jednostkach policji czy Prokuraturach?

 26. Też dostałem to pismo, jutro idę na Policję.

 27. Sprawa jest już prowadzona w prokuraturze W-wa środmieście
  wszyscy którzy dokonali opłat mogą zgłosić to do prokuratury

  • Mieszkam na Podkarpaciu,jeżeli zostałem oszukany to tez mogę składać informację do Prokuratury Warszawa ??

 28. Gdzie konkretnie zgłaszacie państwo sprawy?? do jakich organów i w jakich miejscowościach??

 29. Zgłosiłem próbę oszustwa w KMP Olsztyn w wydziale PG, moim zdaniem nie należy być biernym i napiętnować wszystkich podobnych oszustów.

 30. Ja wysłałem natychmiast doniesienie o popełnieniu przestępstwa do właściwego miejscowo komisariatu policji. Prowadząca wczoraj przesłuchanie pani komisarz poinformowała mnie, że jestem pierwszą osobą, która złożyła takie doniesienie. Czyżbym tylko ja takie wezwanie zapłaty dostał? NIE NARZEKAJMY NA PARAPANSTWO, SKORO JESTEŚMY PARAOBYWATELAMI.

 31. Ja tez byłem naiwny i załaciłem 110 zł.Nie będe tłumaczył czym sie kierowałem że wkońcu zapłaciłem,ale generalnie staram sie być ostrożny .
  Bardzo sprytnie napisany list zwłaszcza ten drobny druk którego już nie czytałem!!!.
  Nauka kosztuje, ale oszustwo jest oszustwem i wyżądza duże szkody społeczne i psychologiczne!!!
  Byłem na Policji ,radzili abym kontaktował się z Urzedem d/skonsumentów

  • Policja się nie zna – jesteś przedsiębiorcą i zapłaciłeś jako przedsiębiorca, więc w tym przypadku nie jesteś konsumentem i żaden urząd ani rzecznik praw nic z czymś takim nie zrobi.

   Ja też dostałam takie pismo, nie pamiętam już kiedy, i z miejsca wylądowało ono w koszu. No, ale ja pracowałam sporo lat jako księgowa w biurze rachunkowym, mam swój rozum i nie jest łatwo mnie oszukać, szczególnie w tak banalny sposób. Czytanie druków od początku do końca mam po prostu zakodowane. Oby nigdy mi to nie przeszło…

 32. obecnie przeciwko dwóm firmom IROMSiG i KRIoP toczy się postępowanie prokuratorskie, jesli otrzymałeś takie pismo lub co gorsza zapłaciłeś zgłoś się do najbliższego komisariatu Policji i złóż zeznanie jako pokrzywdzony. Pokrzywdzonym jest także osoba na której dokonano próby oszustwa. Im więcej pokrzywdzonych tym większe szanse na skuteczny wyrok. Aktualnie zgłosiło się już kilka tysięcy pokrzywdzonych.

  • Proszę napisać przez jaką jednostkę policji i pod nadzorem jakiej prokuratury prowadzone są sprawy IROMSIG i KRIoP. Jak Pan zna to proszę też o dane prokuratora lub policjantów, to pomoże szybciej dotrzeć i zgłosić sprawę.

   Mamy z mężem spółkę i dodatkową działalność, dostaliśmy też te pisma. Bardzo proszę o konkretną informację kto się tym zajmuje. Dziękuję.

 33. czy ten krip to jest to samo co instytucja spod adresu ul. Piękna 24/26A/1 Warszawa?

 34. Witam! Jestem przedsiębiorcą i również dostałem to pismo, jednak nauczony ostrożności innymi naciągaczami typu DO-RADA zapaliła mi się czerwona lampka i sprawdzając wiarygodność w/w pisma trafiłem tutaj. Jednocześnie ostrzegam innych przedsiębiorców i uczciwych ludzi przed również oszustwem z którym mogą się zetknąć w osobie Radosława Mazaka oszusta prowadzącego firmę DO-RADA.

 35. otrzymałam już dwa takie pisma
  okropne
  szkoda tylko że w całym zamieszaniu znajdą się tacy, którzy pójdą na pocztę i wpłacą pieniądze oszustom :(
  smutne to
  moje pismo KRIG Biuro w Warszawie

  komu można to zgłosić
  bo przecież kto powinien to sprawdzić czy już właściwie jest tak, że wszystko wolno ?

 36. Moj maz otrzymal podobne pismo od Krajowego Rejestru Informacji Gospodarczej z siedziba w warszawie Al. Jana Pawla II i chca aby im zaplacic 155 zl nastepni oszusci tylko inna nazwe sobie wymyslili i oczywiscie na dole drobnym druczkiem jest napisane ze wpis do rejestru jest fakultatywny .Uwaga na nowych oszustow

 37. Również dostałam w dniu dzisiejszym od KRIG Biura w Warszawie. Od razu wiedziałam, że coś nie tak… I jeszcze ten zeskanowany podpis nieczytelny z pieczątką: ADMINISTRATOR. Są już w Gdańsku!! Rozważę, czy gra jest warta świeczki ze zgłaszaniem ich na Policję… Ale mam największą ochotę choć trochę im pobruździć… wrrr

 38. Ładne rzeczy ..widzę że jestem następną osobą którą próbowali naciągnąć na kasę…przekręty przysłali mi z Warszawy ul.Nowogrodzka 31. i następne pismo tez z Warsz ale już z Al. Jana Pawła II 27……nieżle ich się na mnożyło….Jak to mówią …Miejmy szeroko oczy otwarte…Hehe

 39. Dzisiaj otrzymałem list z druczkiem do wpłaty 200 zł
  na rzecz Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach
  z adresem w Warszawie na ulicy Pięknej 68. Czyli prób naciągnięcia naiwnych ciąg dalszy.

 40. Dzisiaj dostałem pisemko z KRAJOWEJ EWIDENCJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ul. Złota 60 Warszawa. Smiech na sali jak to jest głupawo napisane np: opłata rejestracyjna zgodnie z aktualnym rozporządzeniem(uchwała wew. z dnia 10 czerwca 2011r)
  Nie nabierajcie sie na takie bzdety, jutro z samego rana ide z tym na policję.

 41. aha, kwota do zapłaty to 85 PLN

 42. Witam, należy także wspomnieć o nowym „tworze” jak KRIG czytaj krajowy rejestr informacji gospodarczej al. jana pawla II 27 W-wa. Rejestr powstał oczywiście na podstawie art.14 pkt 1 ustawy/ nie ma natomiast jakiej/. Opłata 155,10 . Termin opłaty nieprzekraczalny! Kolejne oszustwo! Proszę nie dać się nabrać.

 43. Właśnie otrzymałam podobnie brzmi ące pismo, tym razem z Krajowego Rejestru Informacji Gospodarczej, którego nawet google nie wyszukuje. Kwota niby niewielka, bo 155zł,ale jak zapłaci ją np. 1000 osób to wychodzą już niemałe pieniądze. Może by się tak przebranżowić?

 44. W dniu wczorajszym też otrzymałam pismo od Krajowego Rejestru Informacji Gospodarczej z nakazem zapłaty do 8 grudnia bo inaczej wykreślą mnie z rejestru. w pierwszej chwili zwątpiłam, ale dzisiaj weszłam na stronę CEIDG i jest napisane że żadnych opłat nie ma. Cwaniaki zmienili pierwsze słowo z „centralnej” na krajową ewidencję i próbują ludzi naciągnąć. zastanawiam się nad zgłoszeniem tego w policji, ale coś mnie skłania do wysłania tego tematu do tvn uwaga. niech się trochę spocą tłumaczeniami. nie dajcie się naciągnąć.

 45. Oczywiscie .Podobno ORF Nowogrodzka vel Morska juz do TVN zgłoszony ,na prokuraturze tez .Z Orf nawet za bardzo nie starali sie zmieniac nazwy -byleby jak najbardziej kojarzyło sie z ORF z Dębicy.Nic nie płacic ,nie karmic wyłudzaczy i oszustów.

 46. Masakra ja dostałam już drugie pisemko z druczkiem do zapłaty, pierwsze pisemko nadane 13.11.2012 r.z Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z druczkiem do zapłaty na kwotę 115,00 zł.
  Drugie pisemko z 28.11.2012r z KRIG-Krajowy Rejestr Informacji Gospodarczej z druczkiem do zapłaty na kwotę 155,10zł. Oczywiście maleńkim druczkiem na samym dole napisane jest o wpłacie fakultatywnej, ale zastanawiam się ile jeszcze takich zawiadomień dostanę i czy następne będą coraz większe ?
  To jest irytujące, masakra.
  NIE PŁACĘ !!! IDĘ NA POLICJĘ I POLECAM TO TAKŻE INNYM.
  POZDRAWIAM NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ !!!

 47. ja dziś dostałam pismo z nakazem zapłaty na kwotę 345 zł. KRIG Warszawa ul. Jana Pawła II 27. listem zwykłym i z textem, że mam to wpłacić do 30.11.2012
  dzięki za info, mam czym palić w kominku.

 48. Na co liczĄ ci o ORF?? Przeszłosc maja znaną wszystkim-teraz trzeci adres-wiadomo dlaczego,prOba wyłudzen -jeszcze z Nowogrodzkiej,teraz jakies smieszne pisemka podsyłane firmom.Ludzie sie juz skrzyknęli i zaraz skoncza jak pan Alessandro G.:-)) .Trzeba byc debilem,zeby tak na żywioł isc .Grunt pomału im sie pali pod nóżkami

 49. Krajowa Ewidencja i Rejestracja Działalności Gospodarczej Ul. Złota 60 , kolejna próba wyłudzenia. Dostałem list wysłany dzień po założeniu działalności, prawniczy bełkot i ewidentna próba wyłudzenia 100 zł, ustawa Art 12 z 15 września 2000 r, rozporządzanie nazwane uchwałą wewnętrzną, starszy asystent Janusz Fedak , nie dajcie się nabrać…

 50. Też własnie dostałem nakaz zapłaty na 100zł.
  Pstanowiłem wrzucić to do netu i poczytać bo po pierwsze przy zakładaniu działalności sprawdziłem jakie poniosę opłaty, po drugie wpis jest ale w CEIDG a nie w KEiRDG.
  U mnie nie ma nic małymi literkami, że jest to oferta handlowa tylkko straszą, że wykreślą mnie z CEIDG więc jawne oszustwo. Jak tylko znajdę chwilkę to zgłoszę to w policji. Ciekawe, żę ma się to mieścić w Warszawie na Złotej a wysłane zostało na poczcie z Chwaszyna gdzieś na pomorzu.

 51. [...] wpis do rejestrów. Zobaczmy jak wyglądają owe listy, o których można przeczytać na stronach: Proceder wyłudzania nienależnych opłat za wpisy do „rejestrów” Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach – wyłudzeń ciąg [...]

 52. Zauważcie jeszcze jedno, ile adresów ma ta firma po przeczytaniu tej strony.

 53. No cóż, nieznajomośc prawa, a zwłaszcza obowiązków, jak widać jest szkodliwa. A wystarczyło np. dokładnie przeczytać „wstęp” do CEIDG, żeby dowiedzieć się wszystkiego nt. opłat, a w zasadzie ich braku.
  Do mnie napisał nie tylko KRFIDG oczekując wpłaty 195zł (inflacja :-) ), ale podobne w treści pismo wystosowała firma Galor Sp. z o.o. żądając 120zł.
  Ciekawe czy jeszcze ktoś napisze?

 54. witam,forumowiczów.Moje pytanie w kwestii wyżej wymienionych wyłudzeń.Czy warto zgłaszać sprawę,jeśli się już dokonało wpłaty.??

 55. CEIDG nie sprzedaje danych osobowych. Po prostu, jak sama nazwa wskazuje, jest to „CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ”. Na stronie internetowej CEIDG można więc każdą firmę sobie sprawdzić, prześledzić jej historię, zmiany we wpisach itp. Dostęp ma do tego każdy. A że wykorzystują to oszuści i naciągacze, to już zupełnie inna sprawa (po prostu mają ułatwiony dostęp).

 56. (…)niestety ani małym, ani żadnym innym druczkiem nie zaznaczono, że jest to oferta (…).

  Ja także dostałem to pismo i jest to napisane, bardzo pokrętnie, ale jest:

  „Ze względu na nałożony na nas obowiązek prawny informujemy, iż niniejsze pismo stanowi prawnie wiążącą ofertę w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego zgodnie z art.66.par.1.”

 57. dane domeny :

  Domena krfidg.pl
  Typ abonenta osoba fizyczna
  Serwery nazw ns1.netart.pl. [85.128.128.10]
  ns2.netart.pl. [85.128.129.10]
  Utworzona 2012.11.15 10:44:06
  Ostatnia modyfikacja 2012.11.16 14:12:02
  Koniec okresu rozliczeniowego 2013.11.15 10:44:06
  Opcja brak
  Dnssec brak
  Registrar Consulting Service Robert Siebielski
  ul. Domaniewska 35A lok.1B
  02-672 Warszawa
  Polska/Poland
  +48.22 8538888
  domeny@ConsultingService.pl

 58. Biuro Obsługi Klienta

  ul. Piastowska 1/2,
  48-300 Nysa

  Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 900 do 1700

  Telefon: 77 448 43 83
  Tel/fax: 77 433 13 78

  Telefony komórkowe:

  Dariusz Zabilski: +48 600 817 265
  Tomasz Zabilski: +48 602 614 158

  Adresy e-mail:

  dariusz@zabilski.pl
  tomasz@zabilski.pl

 59. Dzisiaj to jest dnia 7 marca 2013 roku ja również otrzymałem takie pismo z KRFIDG.Na druku widnieje kwota do wpłaty 195.00 złotych na konto
  85105014901000009130130231.
  Zamiaruję jutro zgłosić ten fakt w prokuraturze.

  • witam,mój mąż od pażdziernika miał zawieszoną działalność,poza tym w listopadzie zginął w pracy i wszystkie formalności są już załatwione,ja dzisiaj dostaje takie pismo z KRFIDG pana Zabilskiego z drukiem wpłaty na 245zł za wniosek o wpis przedsiębiorcy to jest śmieszne oszuści i nic więcej dlaczego na piśmie nawet nie ma tel.bo po co sie tlumaczyć lepiej niech placą naiwni ludzie,może ktoś w końcu zrobiłby z tym porządek.

 60. Nadal szukają naiwnych…
  Na szczęście Pani w urzędzie gdy mąż zakładał dg uprzedziła o firmie, która próbuje wyłudzać w ten sposób kasę.
  Po 3 dniach wyciągnęłam list , jednak w tej chwili nie ma inf o tym ,że to inf handlowa itp.
  Uważajcie!!!Nie dajcie się nabrać naciągaczowi!!!

 61. W ubiegłym tygodniu również dostałem rachunek na sumę 195zł,poszedłem z nim na policję jednak nic nie mogą zrobić ponieważ ja tych pieniędzy nie wysłałem więc nie ma podstaw do wszczęcia jakiegoś postępowania Gratuluję Uwaga na oszusta

 62. Kolejny rejestr to Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych wpis kosztuje 187,00

 63. Polska to bardzo chore państwo, którym nadal zarządzają bakterie z PO. Trzy dni temu założyłem firmę. Nie dostałem mimo starań dotacji UE na założenie działalności gospodarczej z UP w Inowrocławiu. Oczywiście dostałbym gdybym uiścił opłatę łapówkową w wysokości 3000zł, którą mi zaoferowano. Więc dlaczego dziwicie się, że takie oszustwa jak w/w dokonywane przez KRFIDG w ogóle w Polsce funkcjonują, jeśli takie prawne instytucję jak UP nie są uczciwe. Trwonią unijne pieniądze na lewo i prawo, a nas obywateli mają głęboko w d…. Też po tych 3 dniach od założenia firmy dostałem takie pismo od rzekomego KRFIDG na kwotę 195zł gdzie nie było mowy o reklamie małym druczkiem itp, nie zapłaciłem oczywiście i jutro idę to zgłosić na tzw Policję. Pewnie będą mieli mnie i tak w głęboko w ….., ale mimo wszystko jako powszedni, normalny obywatel praworządnej RP pójdę zgłosić ja to się mówi „zaistniałą sytuację”. Podobno wiara czyni cuda:) A tak naprawdę wstydzę się że tutaj mieszkam, że jestem Polakiem. To państwo jest dla Wielkich Oszustów takich jak np Amber Gold (z udziałem syna głowy państwa) i w końcu dla takich maleńkich jak właśnie KRFIDG!!!Dla uczciwych nie ma tutaj już prawie miejsca. Ale i ci maleńcy w chorym państwie na dobrym podkładzie ze śmierdzącego obornika się rozwijają, cóż prawa natury -brak prokuratury!!!. A nam szarym, uczciwym obywatelom nieskazitelnego państwa POlskiego, pozostaje tylko płacić podatki, uważać na oszustów by się nie dać oszukać i żyć szczęśliwie. Oby nie niezadługo by czasami nie doczekać do emerytury (no ale o to już też się nasi wspaniali rządzący się już zamartwili:)) A w nagrodę za to wszystko możemy np w chwilach roztargnienia dostać zdjęcie z fotoradaru (czyt. śmietnika) wystawionego przez Praworządną Instytucję,która nas chroni i broni – Straż Miejską:) Uważajcie na Oszustów!!!!

 64. Dziś dotarła do mnie taka korespondencja z „Ewidencji Krajowych Podmiotów Gospodarczych” (GALOR Sp. z o.o) : nie mogłem znaleźć informacji w googlu po szybkim szukani więc wrzucam tu zdjęcie ich arcydzieła :

  http://imageshack.us/photo/my-images/824/9dcd.jpg/

 65. Witam serdecznie. Ja również dostałam takie pismo od tego pana Tomasza :) I to w dwa dni po zarejestrowaniu działalności :D U mnie takie wpis ma już kosztować 235zł :D Sprawa wydała mi się od razu podejrzana, ponieważ w CEiDG od razu zaznaczono, że żadna rejestracja firmy nie jest płatna :) Jednakże niepoprawna forma listu z KRFiDG (w dodatku i pisane wielką literą w skrócie, kiedy i nie stanowi rozwinięcia wyrazu wraz z błędami interpunkcyjnymi daje niejasny obraz wypowiedzi, stąd wiele osób nie rozumie, że to nie jest nic obowiązkowego, a mianowicie chodzi o formułę: „Opłata jest jednorazowa i obowiązkowa aby dane firmy zostały umieszczone w ewidencji (…)”. Po wstawieniu przecinka przed ‘aby’ od razu staje się jaśniejsze, że taka opłata jest konieczna tylko w celu pojawienia się naszej firmy w ich ewidencji, w innym wypadku – czyli nie opłaceniu – nie zaistniejemy w KRF. Prosty chwyt, taki drobiazg, a ile zamieszania. Naiwnych ludzi szukają, nowi przedsiębiorcy faktycznie nie do końca czytają pisma i dają się łatwo nabrać. Niestety przykre, że wszystko jest pod nazwą „Krajowy” co automatycznie przez samo słowo nadaje tej złodziejskiej instytucji wymiar państwowy i urzędowy. Ja jednak pozostaję przy ostrzeżeniu CEiDG i nie zamierzam płacić za rejestrację, która jest bezpłatna i taka pozostaje. A to czy jestem Super przedsiębiorcą, to zdecydują klienci, którzy będą mieli możliwość wypowiedzenia się czy to na mojej stronie internetowej czy w tak zwanej „poczcie pantoflowej” i na moim rynku lokalnym :) Pozdrawiam i również przestrzegam przyszłych przedsiębiorców :)

 66. Kolejne cudowna firma działająca w ten sposób to „Centralny Rejestr Przedsiębiorstw” z Warszawy.

  Firma za to odpowiedzialna:
  CRP Grzegorz Rasiński
  Ul. Nowogrodzka 31
  00-511 Warszawa

  Co ciekawe, opłata wynosi 989,50 zł i tym razem mowa jest o publikacji znaku towarowego (na pismie jest wydrukowane logo firmy, pobrane z witryny www).

  I co tu teraz zrobić z tymi wyłudzaczami?

 67. Wczoraj dostałam dwa pisma: Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych (192 zł) oraz Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm (170 zł). Jeszcze w jedno można by uwierzyć, ale dwa naraz? :)
  Nadano w UP Łódź 40 i UP Łódź 42. Siedziby w Warszawie. Czas na wpłatę – 2 dni. Brak info, że to oferta handlowa.
  Dziś idę na Policję.

 68. [...] należy płacić KRIoP, ponieważ nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Tak jak w podobnych przypadkach, sprawcy liczą [...]

 69. Witam wszystkich dzisiaj otrzymałem dwa takie same pisma i ostrzegam wszystkich pzed oszustami!!!!!!!!!!!!!! w jednym piśmie było do zapłaty 192zl a drugim 253zl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz

 70. [...] naszym blogu wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na problem „rejestrowych” naciągaczy. Warto pamiętać, co już sygnalizowaliśmy, że problem [...]

 71. Po tygodniu od założenie firmy dostałem to pisemko. UWAŻAJCIE LUDZIE, TO OSZUSTWO!!!!!!!!!!!!!!!

  A największa żenua, to Polskie państwto, które nic z tym nie zrobi! AmberGold, WineHealth, Stilnovisti, FinSroyal – rasowi złodzieje. MIEJCIE SIĘ NA BACZNOŚCI!!!

 72. Ja również otrzymałam takie wezwanie..drugi raz;p Przestrzegam przed panami Maciej Szala i Jakub,Sebastian Szala,którzy widnieją pod wpisem krs,Warszawa ul.Williama Heerleina Lindleya 16,tam mają siedzibę firmy. Ciekawe..dane są a Policja nie może nic zrobić?