Konsultacje w zakresie podatku od nieruchomości

www.sxc.hu

11 stycznia odbyła się wspólna akcja Rzeczpospolitej i Kancelarii Olesiński & Wspólnicy poświęcona rozliczeniu podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców.

Akcja polegała na nieodpłatnych telefonicznych konsultacjach podatkowych, w których osobiście brałem udział. Wkrótce można spodziewać się kolejnych kroków związanych z tym przedsięwzięciem, w tym relacji z przeprowadzonych rozmów.

Wyznaczony termin nie był przypadkowy, gdyż 15 stycznia (w tym roku wyjątkowo 17 stycznia, z uwagi na weekend) upływa termin na złożenie przez osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne deklaracji podatkowych na rok 2011. W wielu na ogół większych przedsiębiorstwach tydzień ten upływa zatem pod znakiem zebrania danych oraz wypełnienia potrzebnych dokumentów.

Zgodnie z oczekiwaniami, zainteresowanie akcją było spore. Zadawane pytania dotyczyły wszechstronnych tematów – od rozliczenia podatku w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w prywatnym mieszkaniu, poprzez zasady rozliczeń podatku na targowiskach aż po nabycia specjalistycznych urządzeń przemysłowych. Pytania zadawane były zarówno przez drobnych przedsiębiorców jak i ogromne zakłady działające w branży energetycznej.

Według mnie ogólny wniosek, który wypływa z przeprowadzonych konsultacji jest taki, że podatnicy mają coraz większą świadomość w zakresie przygotowania poprawnego rozliczenia. Pytania dotyczyły bowiem skomplikowanych problemów, co do których w praktyce istnieją duże wątpliwości. Na wzrost tej świadomości wpływa z pewnością zwiększająca się ilość publikacji (przede wszystkim prasowych) dotyczących podatku od nieruchomości, ale również zwiększona aktywność lokalnych organów podatkowych, które identyfikują tu możliwość podreperowania swojego budżetu (niestety kosztem podatnika).

Jako że na złożenie deklaracji w praktyce zostało zaledwie kilka dni, w następnym wpisie postaram się omówić krótko najważniejsze błędy popełniane przy wykonywaniu rozliczenia podatku od nieruchomości.


Tagi: , , , , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.