Archiwum kategorii: Prawo pracy

Czy od pracownika można wymagać podpisania weksla?

W świetle nowego orzeczenia Sądu Najwyższego (dalej: SN), odpowiedź na pytanie zadane w temacie tego wpisu jest jednoznaczna i brzmi „nie”.

Trzeba przyznać, że jest to mała rewolucja – a jeżeli nie rewolucja to przynajmniej ukrócenie dotychczasowych spekulacji.

Dotychczas weksle były często stosowanym zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń pracodawcy wobec pracownika, zwłaszcza w związku z tak zwanym mieniem powierzonym.  Warto więc poświęcić chwilę na przyjrzenie się źródłom tego (być może) początku nowej linii orzeczniczej.

więcej »

Ochrona działaczy związkowych zatrudnionych na czas określony – nowelizacja

www.sxc.hu

Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy (art. 50 § 5 k.p.), która przyznaje dodatkową ochronę działaczom związkowym.

Chodzi o to, że dotychczas w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony (lub na czas wykonania określonej pracy) z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługiwało wyłącznie odszkodowanie (art. 50 § 3 k.p.)

Od dzisiaj powyższa zasada nie ma zastosowania do pracownika w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych, a zastosowanie ma art. 45 k.p.

A to z kolei oznacza, że działacz związkowy, któremu zostanie wypowiedziana umowa o pracę na czas określony (lub wykonania określonej pracy) może domagać się uznania bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania.

Mycie podłogi mopem a wypadek przy pracy

Ostatnio Sąd Najwyższy był się wypowiedział w sprawie z zakresu prawa pracy. Zdumiewające, jakie sprawy docierają do Sądu Najwyższego, oto wnioski:

„Pracodawca, który toleruje mycie mopem podłogi w sklepie, a nie maszyną, która równocześnie ją osusza, ponosi pełną odpowiedzialność za wypadek na śliskiej nawierzchni. Nie może tej odpowiedzialności zrzucić na pracownika, który był upoważniony do dbania o bezpieczeństwo w zakładzie”.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 2010-12-03, I PK 124/10

Niewinne zaloty, grubiańskie spojrzenia… czyli co nie powinno się znaleźć w regulaminie pracy

Gdy stan zatrudnienia przekroczy 20 osób, przedsiębiorca zobowiązany jest wprowadzić regulamin pracy. Tylko co w takim regulaminie zawrzeć? W praktyce często się zdarza, że pracodawca umieszcza w jego treści zapisy, które stanowią wprost powtórzenie obowiązujących przepisów prawa bądź uprawia radosną twórczość dokonując (nad)interpretacji definicji określonych w kodeksie pracy. Na zasadzie: im więcej wrzucimy do tego worka tym mniejsze ryzyko, że coś pominęliśmy. Tylko że to nie do końca jest dobry pomysł.

więcej »

Nowe zasady wydawania świadectw pracy czyli z serii „Zadzwońmy do Ministerstwa”

www.sxc.hu

Prezydent podpisał właśnie nowelizację kodeksu pracy, która miała „znieść zbędne obciążenia biurokratyczne pracodawców i obniżyć koszty zatrudniania pracowników”. Chodziło o to, żeby uprościć zasady wydawania pracownikom świadectw pracy po rozwiązaniu umowy o pracę.

Wygląda jednak na to, że tryby ustawodawcy mieliły tę sprawę tak długo, że w ferworze ułatwiania życia przedsiębiorcom uchylono inny – całkiem przydatny przepis kodeksu pracy.

Efekt: obciążenia biurokratyczne i koszty zatrudnienia wzrosną. Twórcom tego pomysłu pozostaje pogratulować dobrego samopoczucia, a my w tej sprawie z ciekawości zadzwoniliśmy do Ministerstwa.

więcej »

Urlop ojcowski w przypadku bliźniąt

www.sxc.hu

Takie są fakty – od 1984 r. w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci.

Między latami 1989 i 2003 liczba urodzeń zmniejszyła się z 564,4 tys. do 351,1 tys.

W 1989 r. na 100 kobiet w wieku rozrodczym przypadało 204 urodzonych dzieci (tzw. współczynnik dzietności całkowitej wynosił: 2,04), w 2003 r. na 100 kobiet przypadało już tylko 122 dzieci (współczynnik: 1,22).

W ostatnich trzech latach współczynnik dzietności wzrósł nieznacznie i w 2005 r. wyniósł 1,24, a w 2006 – 1,27. Wartości te sytuują Polskę wśród krajów o najniższej dzietności w Europie. więcej »

„Odwilż” w zasiłkach przedemerytalnych

Dziś (01.02.2011 r.) wchodzi w życie ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 17, poz. 79).

Od strony praktycznej zmienione przepisy oznaczają, że osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne będą mogły „dorobić” kwotę 2.400 zł bez ryzyka zawieszenia wypłaty świadczenia przez ZUS.

więcej »

Rezygnacja z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

www.sxc.hu

Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników jest – zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, co do zasady zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Jednak może uwolnić się całkowicie od tego obowiązku bądź istotnie go zmodyfikować poprzez wprowadzenie odpowiednich postanowień do układu zbiorowego pracy, a jeżeli nie jest objęty układem, do regulaminu wynagradzania (art. 3 i 4 ustawy). W grę wchodziłyby na przykład zapisy mówiące o rezygnacji z tworzenia ZFŚS na czas nieokreślony lub określony bądź o ustaleniu innej wysokości odpisu na ZFŚS od powszechnie obowiązującej (w szczególności w niższym od ustawowego wymiarze).

więcej »

NSA: darmowy transport pracowników do pracy należy opodatkować

www.sxc.hu

Na stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiło się długo oczekiwane pisemne uzasadnienie wyroku Sądu z dnia 3 listopada 2010 r. (II FSK 1208/09) w sprawie opodatkowania w PIT zorganizowanego przez pracodawcę darmowego transportu pracowników do pracy

Zagadnienie to było dotychczas kwestią kontrowersyjną. Organy podatkowe w większości wyrażały bowiem pogląd, że takie świadczenie pracodawcy należy opodatkować, natomiast niektóry sądy administracyjne twierdziły, że w sytuacji, gdy pracodawca ponosi opłaty związane z dojazdem pracowników do pracy na podstawie zawartej z przewoźnikiem umowy, przy czym opłata ta jest ustalona ryczałtowo bez względu na liczbę pracowników mogących skorzystać ze świadczenia, brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tego tytułu po stronie pracownika (tak też orzekł NSA w wyroku z dnia 15 września 2009 r., II FSK 536/08). więcej »

Umowa o pracę na czas określony – ustne uzgodnienie możliwości jej rozwiązania

www.sxc.hu

W umowie o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Warto mieć świadomość, że takie uzgodnienie może zostać dokonane poprzez każde zachowanie się stron, które dostatecznie ujawni ich wolę w tym zakresie – czyli również ustnie. więcej »