Archiwum kategorii: Prawo pracy

Zmiany w prawie pracy nie takie oczywiste

www.fotolia.pl

Trwają obecnie prace nad wieloma projektami nowelizacji kodeksu pracy, w szczególności dotyczącymi zawierania umów o pracę na czas określony. W prasie regularnie pojawiają się doniesienia o kolejnych planowanych zmianach. W ostatnich dniach w wielu źródłach można było przeczytać m.in. o wprowadzeniu maksymalnego łącznego okresu 33 miesięcy trwania umów terminowych, zbliżeniu obowiązków związanych z wypowiadaniem umów o pracę na czas nieokreślony i określony, wydłużeniu okresu, na jaki musi zostać zawarta umowa na czas określony, żeby dopuszczalne było jej wcześniejsze rozwiązanie za wypowiedzeniem (do 12 miesięcy), czy też umożliwieniu rekompensowania pracy w sobotę wynagrodzeniem zamiast udzielania czasu wolnego.

więcej »

Komentarze

Czy pracownik może zatrudnić się w innej firmie jeśli nie ma umowy o zakazie konkurencji?

www.sxc.hu

Pracodawcy coraz częściej zawierają z pracownikami tzw. umowy o zakazie konkurencji. Zasadniczo w grę mogą wchodzić dwa rodzaje umów, tj. dotyczące zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy oraz po jego zakończeniu (w tym drugim przypadku w okresie zakazu konkurencji pracodawca zobowiązany jest do płacenia na rzecz pracownika odszkodowania określonego na zasadach art. 1012 kodeksu pracy).

Zasadniczą cechą takich umów jest zastrzeżenie, że pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (jak pracodawca). Jest to zrozumiałe w szczególności w przypadku, gdy pracownik ma dostęp do informacji, które stanowią sedno wartości firmy i które – po ujawnieniu konkurencji lub wykorzystaniu przez pracownika w jego własnej działalności – mogłyby wyrządzić szkodę pracodawcy.

Co jednak w przypadku, gdy strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji? Czy pracownikowi wolno zatrudnić się w innej firmie lub prowadzić na własną rękę działalność gospodarczą?

więcej »

Komentarze

Zwolnienie z pracy działacza związkowego dla doraźnej czynności

www.sxc.hu

Działacze organizacji związkowych, w ramach szeregu przysługujących im przywilejów i uprawnień, mają prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas niezbędny do wykonania tzw. doraźnej czynności związanej z funkcją związkową poza zakładem pracy. Realizacja tego uprawnienia wywołuje wątpliwości w praktyce, bo często zdarza się, że członkowie organizacji związkowej po prostu nagle oznajmiają pracodawcy, że będą nieobecni w pracy (czasem przez kilka dni!) z uwagi na przykład na planowane szkolenie, a część pracodawców – opierając się na niejasnym brzmieniu ustawy – niestety akceptuje taki stan rzeczy. Czy naprawdę jednak pracodawca jest w tej sytuacji bezradny?

więcej »

Komentarze

Czy można wieszać flagi na budynku pracodawcy?

www.sxc.hu

Jakiś czas temu pisaliśmy o wyroku sądu I instancji w sprawie, w której jeden z naszych Klientów został pozwany przez działaczy związkowych po nałożeniu na nich kar porządkowych za wywieszenie bez zgody pracodawcy flag z logiem Solidarności na budynku i na ogrodzeniu zakładu pracy.

W ostatnich dniach zapadło orzeczenie w drugiej instancji, czyli wyrok w tej sprawie jest już prawomocny. więcej »

Komentarze

Wywieszanie flag przez związki zawodowe

sxc.hu

W ostatnim czasie zapadło pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie pracowniczej, którą prowadzimy dla jednego z naszych klientów.

Działacze związkowi wnieśli pozew przeciwko pracodawcy o uchylenie kar porządkowych nagany – dostali je za wieszanie flag Solidarności na budynku i na płocie zakładu pracy.

Sprawa jest ciekawa, bo ma spore znaczenie praktyczne, a w zasadzie nie ma w tej sprawie orzecznictwa. Co więcej, wśród niektórych (z reguły dotyczy to organizacji związkowych) pokutuje pogląd, że brak zgody na wywieszanie flag i karanie za to pracowników to utrudnianie działalności związkowej – zagrożone nawet odpowiedzialnością karną. więcej »

Rekrutacja – czego i w jaki sposób pracodawca może dowiedzieć się o kandydacie?

www.sxc.hu

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już, że potencjalni pracodawcy i agencje rekrutacyjne wymagają umieszczenia w przesyłanym elektronicznie CV i liście motywacyjnym zgody kandydata na przetwarzanie jego danych osobowych.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że są takie kategorie danych, do których przetwarzania zgoda taka nie jest w ogóle potrzebna, bo upoważnia do tego prawo pracy (art. 221 KP) jak również dane, których zgoda taka w żadnym razie nie obejmuje.

więcej »

Komentarze

Umowa z konsorcjum a wpłaty na PFRON

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników (jednocześnie niezatrudniający odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych) co do zasady zobowiązani są do dokonywania comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłaty te ulegają jednak obniżeniu w przypadku zakupu przez przedsiębiorcę usług lub produkcji od pracodawcy, który sam zatrudnia odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych.

W związku ze zmianą przepisów w ostatnich miesiącach wiele firm wpadło na chytry plan, aby w przypadku nie spełnienia indywidualnie kryteriów umożliwiających obniżanie odpisów na PFRON zawierać umowy / tworzyć konsorcja z innymi podmiotami, tak aby wspólnie takie wymogi spełniać. Co na to przepisy?

więcej »

Komentarze

Samochody służbowe – badania kierowców

www.sxc.hu

Zgodnie z art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy pracownicy podlegają obowiązkowym badaniom wstępnym oraz okresowym.

Celem takich badań jest określenie, czy dany pracownik ze względu na swój stan zdrowia jest zdolny do pracy na danym stanowisku.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. (dalej również: Rozporządzenie)[1] o tym, jakie badania powinny być przeprowadzone wobec konkretnego pracownika, decyduje lekarz przeprowadzający badanie.

więcej »

1 pracodawca a 2 umowy?

www.sxc.hu

Sytuacja w której pracownika łączą z tym samym pracodawcą np. dwie umowy o pracę – nie jest zabroniona przepisami Kodeksu pracy.

Czy takie rozwiązanie jest jednak na tyle elastyczne aby z niego korzystać?

O czym należy pamiętać przy zawieraniu takiej umowy?

więcej »

Komentarze

Zaległy urlop w 2012 r. do kiedy?

www.sxc.hu

Zgodnie z wchodzącą w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378) pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września – a nie jak obecnie marca – następnego roku.

Argumentów przemawiających za taką zmianą jest wiele i ich nie trzeba przytaczać.

Natomiast problem powstał przy rozpatrywaniu czy pracownik, któremu pozostało z tego roku np. 5 dni urlopu, ma je wykorzystać do końca marca czy września 2012?

więcej »