I znów niby trzeba płacić?

www.sxc.hu

Kolejne podmioty próbują wykorzystać ufność przedsiębiorców i wyłudzić od nich nienależne opłaty, sugerując powiązania z organami państwowymi.

Podobne sprawy opisywaliśmy już kilkakrotnie – dotyczyły one rzekomych opłat za rejestrację znaków towarowych, za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym czy za elektroniczny odpis z KRS (http://blog.e-prawnik.pl/rejestrujesz-znak-towarowy-uwaga-na-scam.html http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html http://blog.e-prawnik.pl/uwaga-kolejna-fala-%E2%80%9Epostanowien%E2%80%9D-z-zadaniem-zaplaty.html

Na tym nie koniec…

Dzięki uprzejmości jednego z Klientów Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, uzyskaliśmy skan pisma wystawionego przez ORF Ogólnopolski Rejestr Firm, zawierającego wskazanie kwoty za „publikację znaku towarowego” w wysokości 2460,00 zł + VAT a więc w sumie 3025,80 zł, oraz odpowiednio wypełniony druk przelewu.

Na piśmie małymi literami zapisano w kilku miejscach takie informacje jak: „Dowolna oferta umowy”, „Informacyjna baza tekstowych znaków towarowych” oraz „Publikacja znaku w rejestrze ORF Ogólnopolski Rejestr Firm nie ma żadnego związku z postanowieniami zatwierdzonymi w publicznym rejestrze i nie prowadzi również do powstania lub przedłużenia ochrony znaku. Zapłata wymienionej kwoty zobowiązuje do przyjęcia niniejszej oferty.”

Nadawca pisma posługuje się danymi: ORF Ogólnopolski Rejestr Firm, ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa, KRS:0000339104, NIP: 6692487517, www.orf-rejestr.pl.

Po krótkim „śledztwie” w sieci można się przekonać, że:

1. W KRS pod wskazanym numerem została zarejestrowana spółka Ogólnopolski Rejestr Firm Sp. z o.o. (czyli o podobnej  nazwie do nazwy nadawcy pisma – różnica to brak liter „ORF” na początku nazwy, oraz wskazanie formy spółki z ograniczona odpowiedzialnością – nadawca pisma nie wskazuje jaka jest forma prawna jego działalności). Prawdziwa, zarejestrowana w KRS spółka ma nie tylko inną nazwę, ale również siedzibę w innym mieście – w Koszalinie (ul. Morska 35/113-114, 75-212 Koszalin). Prowadzi ona działalność na innej stronie internetowej – pod adresem http://www.orf.pl/ i zajmuje się promocją przedsiębiorców w Internecie, nie ma natomiast nic wspólnego ze znakami towarowymi. Właściciel prawdziwego Ogólnopolskiego Rejestru Firm Sp. z o.o. informuje na swojej stronie, że otrzymał już ponad 200 zgłoszeń od osób, które otrzymały pismo od podmiotu, który się pod niego podszywa.

2. Na wskazanej w piśmie stronie http://orf-rejestr.pl/ zamieszczono coś co przypomina wyszukiwarkę znaków towarowych.

3. Pod linkiem „Ogólne warunki zawarcia umowy” znajduje się „interesujący” dokument o nazwie „ Ogólne Warunki Handlowe firmy Ogólnopolski Rejestr Firm” napisany językiem stylizowanym na poważny, „prawniczy”, jednakże nie mającym nic wspólnego z polskimi regulacjami prawnymi. Co ciekawe wskazuje on, że reguluje „zasady umieszczania i upubliczniania danych Klienta w rejestrze działalności gospodarczej na stronie www.ksiazka-telefoniczna.net” – czyli pod kolejnym fikcyjnym adresem internetowym – strona zawiera tylko komunikat „Witaj na stronie ksiazka-telefoniczna.net. Aby zmienic te strone na wlasna, umiesc swoje pliki w katalogu public_html tej domeny.”

Przypominamy, że nieopłacenie takiego pisma nie rodzi dla przedsiębiorcy żadnych skutków prawnych.

Autor: Kamila Koszewicz, prawnik w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, biuro we Wrocławiu.


Tagi: , , , ,

Komentarze do artykułu I znów niby trzeba płacić? :

 1. Witam
  Pana informacja bardzo mi pomogła, bo właśnie otrzymałam takie samo pismo. Moją czujność wzbudził mój nieaktualny znak towarowy. Coś zaczyna przybywać oszustów. Kilka dni temu dostałam pismo o którym pisze Pan na początku – o wpisie oczywiście za pieniądze do elektronicznego odpis KRS. Uwaga trzeba myśleć aby nie dać się oszukać. Pozdrawiam Magda Haber

 2. Witam
  Moja fundacja dostała aż 2 takie faktury. Bardzo bardzo dziękuję za ten artykuł. Początkowo myśleliśmy, że to opłata roczna za znak jednego z naszych programów.

 3. Witam
  ja też otrzymałem takie pismo identyczne jak zamieszczony wzór powyżej.
  Oczywiście , nie mam najmniejszego zammiaru uiścić tej opłaty.
  Swoją drogą – powstaje pytanie kto i kiedy wreszcie przerwie działalność tego typu firm starających się okraść mało spostrzegawczych klientów.
  Namnożyło się tego jak przysłowiowych wszy .
  przedsiębiorca

 4. Witam,
  Do mnie także dzisiaj dotarło identyczne pisemko. Bardzo cieszę się że zależy Państwu na tym aby podobne oszustwa nie miały miejsca i publikujecie o tym informację.
  Pozdrawiam,
  Katarzyna z Krakowa

 5. Dziękuję za artykuł i ostrzeżenie.
  Od dwu dni jesteśmy również „szczęśliwymi” posiadaczami tego gospodarczego kuriozum.
  Dzięku Waszej informacji, możemy nadać prawny bieg sprawie o usiłowanie wyłudzenia kwot nienależnych.

 6. Dostałem również takie pisemko, ale na szczęscie jestem czujny, artykuł potwierdził moje przypuszczenia. Dobrze byłoby żeby ktoś „zajał” się skutecznie takimi naciągaczami.
  Paweł z Bielska

 7. Dostałem dzis (14-08-2012) takie własnie pismo. Nie pierwszy to oszust/naciagacz probujacy wyłudzić pieniądze. Wszystkie dane na pismie wzięte są po prostu z rejestru UP RP, co w pierwszym momencie uwiarygadnia pismo. Znak towarowy odnawialismy rok temu na kolejne 10 lat, wiec od razu się zorientowałem, to to próba kolejnego wyłudzenia. Tyle, że troche za „szeroko” poszli 3000 PLN zbyt mocna kwota którą każdy sprawdzi. Pewnie jesli by dali kwote np 500-600 PLN ich utrag byłby wiekszy ;)

  Takich kwitów od różnych rejestrów wyłudzaczy, zarówno z polski jak i za granicy, mam już dość pokaźne archimum :)

 8. Domena zarejestrowana miesiac temu:

  NAZWA DOMENY: orf-rejestr.pl
  typ abonenta: organizacja

  serwery nazw:
  ns2.unixstorm.org.
  ns1.unixstorm.org.

  utworzona: 2012.07.11 15:53:01

  ostatnia modyfikacja: 2012.07.11 15:53:07

  koniec okresu rozliczeniowego: 2013.07.11 15:53:01

  ABONENT:
  firma: ORF Ogolnopolski Rejestr Firm
  ulica: Morska 35
  miasto: 75-212 Koszalin
  lokalizacja: PL

  telefon: +48.728526609

  ostatnia modyfikacja: 2012.07.11

 9. „kamień z serca” Szanowna pani Kamilo, dziękuję za tą informację. Już raz za podobny brak reakcji i zapłaty za reklamę (i to w dodatku firmy mojej żony) spłacam obecnie komornika „na ciężkie pieniądze”. Brak reakcji na „faktury” i przespanie wezwania sądowego niestety nie wyszedł mi na dobre. Więc teraz już mało co nie załamałem się, że znowu coś trzeba działać. To straszne, że można tak naciągać bez karnie. Jeszcze raz podziękowania za te wyjaśnienia. Pismo dostałem identyczne jak na zał. u Państwa skanie z identyczną kwotą. Pozdrawiam serdecznie Jarosław z Bytomia

 10. Czy w sprawie tych wyłudzeń zgłosił się już ktoś z Państwa do prokuratury lub na policję.

  Jeśli kancelaria prawna Olesińscy & Wspólnicy ma takich klientów od których wyłudzono te 3.025,80 zł. to czy kancelaria nie powinna podjąć się dalszych działań.

  My na razie usłyszeliśmy o nabranych 1000 przedsiębiorców razy kwota zł. 3.025,80, ale nie wiemy czy prokuratura lub policja wie tych naciągaczach.
  Podobno przedsiębiorcy, którzy już wnieśli te opłaty są sobie sami winni bo nie czytają a wręcz nie rozumieją druków do nich przesyłanych.

 11. witam, w tym roku już drugi raz otrzymujemy w firmie informacje na temat znaku towarowego i wpłaty, której trzeba dokonać. Tym razem oplata jest za publikacje od 2012 do 2014 roku i kwota 3025,80 pln. PROSZĘ BYĆ CZUJNYM!!!

 12. Właśnie otrzymaliśmy 2 takie pisma na łączną kwotę 6051,6 zł, oszustwo do potegi 1, czy nic z tym nie mozna zrobić?

 13. Witam
  Po raz drugi w przeciągu kilku miesięcy otrzymałam taką fakturę.Jestem ciekawa skąd ta firma bierze nasze wzory znaku towarowego i czy można w jakiś sposób ich skutecznie zatrzymać pod zarzutem celowego wprowadzenia w błąd i co za tym idzie wyłudzeniem pieniedzy od mało czujnych firm

 14. witam
  również otrzymałem 2 faktury na 6tys. – sprawę trzeba nagłosnić aby ostrzec innych.
  Brak czujności (i wiedzy )spowodował że przez miesiąc negocowałem z fałyszywym biurem reklamy onetu.
  poniosłem straty ,zgłosłem na policję ,po czym dowiedziałem się że oszust ujawnia sie co pół roku i naciąga nowych , i chyba jest nie do złapania….

 15. Witam. Własnie otrzymałam takie pismo w celu uzupełnienia lub skorygowania danych. Mam pytanie: czy jeśli nie odeślę im odpowiedzi zwrotnej to dadzą mi spokój? Czy muszę oficjalnie powiadomić pisemnie firmie aby nie zamieszczała danych firmy. Proszę o radę.

 16. Dzisiaj dostałem nieco inny list od tej instytucji:

  znaczy się nadal szukają jeleni

 17. Ja również dostałam 2 faktury po 3025,80 o ochronie znaków towarowych , ale to zwykłe oszustwo zorientowałam się natychmiast , ponieważ mam ochronę znaków towarowych w Urzędzie Patentowym i nie mam zamiaru robić żadnych opłat. Czy mam to zgłosić do prokuratury ?

 18. ja równiez dostałam dzis fakturke jak ta powyżej a miesiac wczesniej taka samą z tym, że pierwsza była napisana zapłata za znak towarowy druga zapłata za znak ochronny

 19. Niestety naszą instytucję również próbowano i próbują oszukać. Firma ORF Ogólnopolski Rejestr Firm na Morskiej 35 , również chciał od nas wymusić zapłatę w kwocie 2804,40

 20. Biblioteka Publiczna -nam tez przysłano FV.Pewnie tak samo Wy jak i my odesłaliscie faxem pisemko.To był bład-niestety umowa zostala zawarta .

  • Niestety odesłaliśmy pisemko faxem i mamy problem. Czy w związku z powyższym musimy uregulować tą należność skoro wiadomo że to oszustwo.

   • Niestety tak.Rozmawialismy z prawnikiem i umowa została zawarta w dopuszczalnej forme.Mozna spróbowac i nie płacic a jednoczesnie zgłosic sprawe na prokuratue i policje.To nie tyle oszustwo co wprowadzanie w bład :-( .

 21. Zgodnie z regulacją kc do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany. Tym samym podpisanie umowy przez jedną z osób a następnie jej przesłanie za pomocą faxu do podpisu drugiej stronie stanowi naruszenie tej regulacji, gdyż wymagania co do własnoręczności podpisu na dokumencie obejmującym oświadczenie woli zostały naruszone. Podpis na faksie, jest bowiem tylko kopią podpisu własnoręcznego. Oznacza to, że w takim stanie rzeczy nie dochodzi do zawarcia umowy w formie pisemnej, lecz w formie ustnej. Inaczej będzie w sytuacji, gdy podpisane oświadczenie zostanie następnie przesłane pocztą do podpisu drugiej stronie a następnie (po podpisaniu) przesłane zwrotnie. Obie takie umowy będą tak samo ważne.

 22. A mogę otrzymać na poparcie tego poprzedniego wpisu jakiś nr paragrafu. Z góry dziękuję

 23. jednak my tego nie płacimy.Po poszukiwaniach w necie bez zadnych problemów,po konsultacji z prawnikiem mozna wywnioskowac ze to oszusci !!! Wsrod WIELU STRON na ich temat znalazłam miedzy innymi taka

  http://dobermans.pl/ogolnopolski-rejestr-firm–uwaga-oszust.html

 24. Ta sama firma zainwestowała część wyłudzonych pieniędzy w nowy pomysł: ksiazka-telefoniczna.net Dostaliśmy pismo o aktualizację danych firmy w ogólnopolskim rejestrze firm, gdzie dane są za darmo i nie zauważyliśmy, że nazywają się bardzo podobnie, z dodatkiem tylko ORF na początku i oczywiście nie przeczytaliśmy i odesłaliśmy faksem:) Przyszła faktura na 2804 zł (190 zł za miesiąc na dwa lata przedłużająca się automatycznie dalej. Faktura za rok na 2800, zł brutto). Strona nie działa starannie i nie ma np naszej firmy w rejestrze naszej branży i próbuję zerwać umowę z powodu nie spełnienia warunków zamówienia i nie płacić do wyroku sądu (i odwołań) i zgłosić do prokuratury jako wyłudzenie. Znalazłem już trochę „ofiar” w Internecie i mi raźniej :)
  pozdrawiam

  • Ja również dałam się złapać na książkę telefoniczną. Proszę o kontakt i wsparcie- co powinnam teraz zrobić, gdzie zgłosić- na policję czy w prokuraturze. Nie zapłaciłam ale dostałam upomnienie, oczywiście bez podpisu. Pozdrawiam

 25. Jacku jest dokładnie tak jak mówisz.Nas tez zmyliło w nazwie to ORF ,ale im własnie o to chodzi.Mało tego -wpisz numer konta w google to sie zdziwisz jesli siedzisz w temacie.Apropo strony-tam nic nie działa -link do www sie nie otwiera naszej firmy poszukac to graniczy z cudem,ale nie o to chodzi nawet-to po prostu wyłudzenie i oszustwo-net az kipi od ostrzezem przed ta firma.W prokuraturze to oni juz sa .My tez tego nie mamy zamiaru płacic.Zreszta po kontakcie z kilkoma osobami z ich strony -KAZDY idzie z tym do prokuratury.

 26. policja w Debicy zbiera info od czujacych sie poszkodowanymi.http://forsal.pl/artykuly/661313,coraz_wiecej_firm_nabitych_w_falszywe_rejestry.html

 27. Też dziś otrzymałem pismo z ORF z propozycją zapłaty 3025,80PLN. Co ciekawe, od kiedy zastrzegliśmy nasz znak handlowy w Alicante w Hiszpanii, to tego typu pisma na podobne kwoty nadeszły z Węgier, Czech, Szwecji i Anglii. Jedyna różnica to waluta w jakiej żądano zapłaty. Swoją drogą ciekawi mnie, czy to jedna osoba ukrywa się pod tymi pseudo firmami, czy forma zarobku na łatwowierności jest tak popularna, że w każdy kraj oferuje własnego oszusta.

 28. Jak to dostałes??Dalej to wysyłaja z tymi znakami handlowymi?? Myslałam ze teraz na ksiazke telefoniczna sie przezucili.Jaki adres na tej propozycji widnieje??Nowogrodzka czy Morska??To bardzo wazne. Od razu z tym do wydziału gospodarczego w Debicy na policje

 29. wydaje się, że firma z Warszawy i z Koszalina to ci sami ludzie – dostałem na jednym z pism z Koszalina adres do korespondencji na Nowogrodzką 31 i oburzenie że się podszywają jest udawane. A trop oszustów wiedzie do Niemiec ale nie mama pewności

 30. Podobno juz na Nowogrodzkiej nie urzeduja.Ponoc od dwoch mcy ich tam nie ma.Adres na Nowogrodzkiej jest tylko na pierwszym pismie.Co ciekawe adres korespondencyjny i pisma przez nich sa odbierane w Koszalinie a tel jest warszawski.To oczywiscie nie problem w dzisiejszych czasach ,ale tez nie problem załozyc tel w miejscu siedziby.Wiadomo czemu tego nie zrobia..Moga byc i w Niemczech i wwe Francji i gdziekolwiek jeszcze.Mało tego raz po dodzwonieniu sie do nich zgłosił sie jakis francuzik ;-) )

 31. Też jesteśmy szantażowani płatnościami w wysokości 2.804,40 zł.Sprawdziliśmy żaden z podanych adresów tej firmy nie jest prawdziwy.Sprawy tej nie prowadzi Policja z Dębicy lecz w Warszawie ul.Chodecka 2.Kierownik Działu Przestępstw Gospodarczych Pani Agata Purzycka

 32. witam

  jestem pracownikiem firmy handlowej i dzis dostalem pismo ze w ramach zawartej ze mna umowy na okres dwoch lat firma powinna uiszczac 124pln netto za kazdy miesiac . faktura zostala wystawiona za okres polroczny czyli brutto wychodzi ponad 1000pln. najdziwniejsze jest ze to pismo jest identycznie podobne do.pisma TP.
  okazuje sie ze owa firma podszywa sie pod fdf ogolnopolski rejestr firm.
  prosze mi napisac co mam zrobic bo napewno wlasciciel firmy w ktorej pracuje bezposrednio mnie obciazy kosztami zwiazanymi z firma ORF?
  oczywiscie wyslalem do firmy probujacej wyludzic pieniadze czyli do ORF pismo wyjasniajace , ze nie jestem upowazniony w swietle prawa do zawierania umow reklamowych.

 33. czy ktoś z państwa dostał pozew do sądu w tej sprawie,pytam bo nas tym straszą.

 34. Mam pytanie,czy opłaciliście fakturę? Takze dostałam to faxem i odesłałam podpisaną. Kazano mi się zgłosic na policje

 35. Sprawa jest prowadzona przez Komisariat w Warszawie ul.Chodecka 3/5.przez st.sierż.Daniel Cwalina.
  Do nas przestali się odzywać.

 36. Nie istnieje taka firma pod tym adresem.Koperty wysyłane z zagranicy.Prosze sie zgłaszac na policje tak jak F.H.WALNEL napisał.Pytanie do Magdy-na ile ta faktura i jaki adres nadania?

  • Faktura jest na 2804,40 zł

 37. Ten Pan na komisariacie nic nie wie. Może będzie wiedział za 2 tygodnie. Także na pomoc raczej liczyć nie możecie. Wpisujcie na bieżąco jak wygląda wasza korespondencja z tą pseudo firmą. Ja również otrzymałem fakturę, jestem pracownikiem firmy i podpisałem ten nieszczęsny Formularz. Wydaję mi się, że firmie nie nie mogą zrobić, bo żaden z właścicieli firmy nie podpisał tej „umowy”, a ja nie jestem osoba uprawnioną do podpisywania takich umów. Czy mi jako pracownikowi coś grozi? Zadzwoniłem tam i ta wyszczekana suka powiedziała mi że będę miał sprawę cywilną. Czy takie konsekwencję są realne?

 38. Punkt 3(1) OWU (tego pseudoregulaminu)wyraznie pokazuje kto moze podpisac ten papierek -(..)ORF jest uprawnione do odmowy
  przyjęcia zlecenia w sytuacji, gdy formularz został podpisany przez osobę
  nieuprawnioną do reprezentacji klienta(…).Skoro podpisał to pracownik a własiciel nic nie wiedział to w czym problem?/Umowy nie ma .Co innego gdyby nie było tego zdania.Sprawe cywilna to co innego .To raczej włascixciel firmy ,w ktorej pracownik podpisał ta ,,umowe”moze wytoczc ORF sprawde cywilna m in. o nietrzymanie sie swojego regulaminu

 39. Sprawa jest prowadzona na policji w Warszawie ,tam zbieraja wszystkie informacje .Prokuratura juz sie tym zajęła.Wszyscy czujacy sie poszkodowanymi powinni skontaktowac sie z policja w Warszawie

 40. Witam:)
  Niestety ja też dałam się nabrać na niby potwierdzenie danych do jakiejś książki telefonicznej. Podpisałam formularz (gdzie nie powinnam tego zrobic tylko dyrektor) i wysłałam faxem. Przyszła fakturka.Zapłacilismy ją. Umowa jest niby zawarta na dwa lata więc niedługo pewnie zaczną coś przysyłać. Proszę pomóżcie co mamy zrobić czy juz ktoś zajął się tymi oszustami????

 41. Jak tam u was sytuacja wygląda? Do mnie dotarły już 3 pisma, na wszystkie pełna olewka, ostatnie było groźniejsze „Przedsądowe”. Zobaczymy czy się w sądzie z nimi spotkam.

 42. Dostałem z Koszalina żądanie zapłaty 3025.80 PLN.
  Oczywiście muszą oni mieć dostęp do bazy danych i stosowne informacje.

 43. Widzę że firm nie poddaje się. Teraz to jest ITPS: informacyjna baza tekstowych znaków towarowych.
  Pierwsze posty z 2012 a ja dziś taka ofertę otrzymałem. Uwaga naciągacze. I to na niemałą sumę. Pewnie za 200 zł więcej ludzi by się dało złapać.
  Widzę też że poza logo nie zmienili formatu pisma.
  Dlaczego takie wyłudzanie nie jest ścigane?? A-ha – wolny kraj

 44. nastąpiłą już zmiana firmy która wysyła wezwania,własnie dostałem takie pismo z firmy ITPS z Koszalina

 45. nowa firma wyłudzająca ITPS z Koszalina