Elektroniczne dowody osobiste

www.sxc.hu

Wszystko wskazuje na to, że w 2011 roku możemy liczyć na stopniową wymianę dowodów osobistych. Nie będą one zawierały już adresu zameldowania, ale w to miejsce wprowadzono mikroprocesor i podpis elektroniczny. Polska nie jest pierwszym krajem, który wprowadza tego typu dokument – dlatego warto przyjrzeć się doświadczeniom innych państw, aby uniknąć błędów.W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru dowodu osobistego, nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu.

Co ciekawe, do każdego dowodu będzie dołączony podpis elektroniczny. Założenie jest takie, aby obywatele mogli komunikować się z urzędami przez Internet. Teoretycznie ma to pozwolić petentowi w prosty sposób złożyć podanie czy wniosek. Teoretycznie, bo urzędy muszą być przygotowane technologicznie a kadra musi zostać odpowiednio przeszkolona do obsługi tego procesu.

Takie rozwiązanie (pełna digitalizacja) niesie ze sobą niestety zagrożenia. Oczywiście od razu nasuwają się skojarzenia z orwellowską inwigilacją. Czy bowiem obywatel będzie wiedział, kto (jaka instytucja) będzie mogła odczytać jego dane? Czy każdy urząd czy funkcjonariusz posiadający odpowiedni czytnik będzie miał dostęp do naszych danych niezależnie od tego, czy mają związek z rozpatrywaną przez niego sprawą?

Oczywiście nie chcemy snuć teorii spiskowych, a wprowadzane zmiany być może ułatwią nam życie (jeśli tak, to w dalszej perspektywie, bo na pewno nie od razu), ale powyższe pytania prawdopodobnie pozostaną bez odpowiedzi.

W Niemczech dowody z chipem funkcjonują od 1 października tego roku. Podczas testów specjaliści złamali system zabezpieczeń prototypu nowego dowodu osobistego i dokonali zmiany numeru pin. Również podczas testów pierwszego modelu nowego dowodu osobistego haker skradł i zmienił zapis znajdujący się na chipie, zmieniając nie tylko informacje biometryczne, ale także numer PIN, niezbędny do dokonywania zakupów online.

Ww. opisane incydenty (a te są tylko takie które przeciekły do mediów…) pokazują, jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie dokumentu (jednocześnie – jak trudne). O ile mówi się, że karty płatniczej zabezpieczonej chipem nie można skopiować, to czy w przypadku dowodu osobistego również nie będzie takiej możliwości?


Tagi: , , ,

Komentarze do artykułu Elektroniczne dowody osobiste :

  1. ciekawy artykuł.. szczególnie fragment o bezpieczeństwie.. w UK już raz pokazali jak łatwo ukraść dane z tych dowodów.. Jak będą proponowali chipy już nie w dowodach tylko podskórne np. na prawą rękę lub czoło(najlepsze miejsca dla chipa którego litowa bateria jest ładowana zmianami temperatury ciała) to też będzie oczywiście dla „naszego bezpieczeństwa”??

  2. Bardzo interesujący tekst, jedna tylko uwaga techniczna – nie „petent”, a „klient”, ew. jeśli musimy, to „interesariusz”.