E-papierosy a zakaz palenia wyrobów tytoniowych

Niedawno – przynajmniej w Polsce – pojawiły się na rynku tak zwane e-papierosy, ponoć mniej szkodliwa dla zdrowia alternatywa dla zwykłych papierosów.

Pytanie jak takie produkty mają się np. do obowiązku wydzielania „palarni” dla pracowników w zakładach pracy. Czy są one objęte zakazem palenia wyrobów tytoniowych.

Jak się okazuje, brak jest przepisów wprost regulujących tę kwestię, niemniej systemowa interpretacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wskazuje, że e-papierosy nie są objęte takim zakazem.

Dlaczego? Chociażby dlatego, że ustawa zakazuje palenia „wyrobów tytoniowych” m.in. w zakładach pracy poza miejscami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi.

W trakcie prac nad nowelizacją ww. ustawy pierwotnie definicja „wyroby tytoniowe” obejmowała wprost „elektroniczne inhalatory nikotyny”.

Następnie zaś fragment zrównujący e-papierosy z innymi wyrobami tytoniowymi został usunięty z projektu ustawy, można zatem wnioskować, że nie stanowią one „wyrobu tytoniowego”.

Wychodzi więc na to, że możliwe jest – przynajmniej teoretycznie – ich używanie również w zakładzie pracy – o ile taki zakaz nie znajdzie się wprost w regulaminie pracy.


Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>