E-odpisy z KRS już działają

www.sxc.hu

Taniej, szybciej, a przede wszystkim wygodniej – technika dotarła do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego! Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło właśnie stronę internetową pozwalającą na samodzielne drukowanie informacji z KRS.

Zgodnie z ustawą, pobrane w domu czy biurze wydruki komputerowe aktualnych informacji mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych w Sądach (odpowiadają odpisom aktualnym), jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w KRS (tzw. identyfikator wydruku).

Jak to działa?

Pod adresem https://ems.ms.gov.pl (zakładka: „Krajowy Rejestr Sądowy”) wyszukujemy interesujący nas podmiot objęty wpisem, a następnie klikając w odnośnik „Wyświetl” w kolumnie „Dane szczegółowe” dostajemy możliwość pobrania wydruku aktualnego (plik PDF) na moment jego zapisania na dysk komputera.

Jak zweryfikować wydruk?

Na stronie https://ems.ms.gov.pl/krs/weryfikujwydruk udostępniono mechanizm weryfikacji prawidłowości wydruków. W tym celu w odpowiednim polu należy wprowadzić identyfikator zapisany w górnym lewym rogu wydruku.

System wygeneruje dokument PDF wyglądający niemal identycznie jak weryfikowany plik (włącznie z godziną jego sporządzenia).

Ile można zaoszczędzić?

Opłata za odpis aktualny to obecnie 30 złotych (pośrednicy w uzyskiwaniu odpisów z Centralnej Informacji inkasują zwykle dodatkowo drugie tyle). Wydrukowanie odpisu to koszt rzędu kilkudziesięciu groszy.

Dodatkowo oszczędzamy mnóstwo czasu – marnowanego dotychczas na dotarcie do Sądu, wypełnienie wniosku, samo oczekiwanie na odpis to zwykle 15 minut spędzone na korytarzu.

Teraz czekamy już tylko na możliwość samodzielnego drukowania odpisów pełnych i zaświadczeń. Pozostaje mieć również nadzieję, że urzędnicy szybko przekonają się do technicznej nowinki i nie będą wzywać petentów do uzupełnienia brakującego odpisu z KRS…

Tomasz Wróblewski, aplikant adwokacki w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy


Tagi: , , , , , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.