Dane osobowe przedsiębiorców

www.sxc.hu

Stało się, z dniem 1 stycznia 2012 r. przestał obowiązywać art. 7a ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej, który stanowił, że „Ewidencja działalności gospodarczej jest jawna i dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych”.

Temat omawialiśmy m.in. w tym wpisie: http://blog.e-prawnik.pl/mamy-sprytnego-ustawodawce.html

Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych będą dotyczyły informacji identyfikujących przedsiębiorców w obrocie gospodarczym.

Oczywiście mówimy tu o informacjach, które będą spełniały przesłanki z definicji danych osobowych.

Sam GIODO i (głównie) przedsiębiorcy stoją więc przed dużym wyzwaniem bo nowelizacja oznacza m.in. obowiązek rejestracji takiego zbioru. Spodziewać się zatem należy, że ilość zgłoszeń zbiorów znacznie wzrośnie.

Ciekawy jest np. temat przetwarzania danych osób prowadzących działalność – wcześniej bez reżimu z ustawy o ochronie danych osobowych – a dziś już podlegających tej ustawie – w kontekście danych osobowych wrażliwych, których to przecież ustawa o ochronie danych osobowych zabrania przetwarzać przed zarejestrowaniem zbioru…

Niewątpliwie na tle tej zmiany wyniknie jeszcze kilka innych problemów praktycznych.

Jedno jest pewne - administratorzy danych osobowych dotyczących przedsiębiorców muszą wypełnić wszelkie obowiązki wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych.


Tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarze do artykułu Dane osobowe przedsiębiorców :

  1. Zapytam: Co z księgowością? Przecież w księgach rachunkowych przetwarza się dane kontrahentów…

    • Witam, zgadza się – w księgach będą dane osobowe kontrahentów. Jeżeli te dane przetwarzane (przechowywane) są wyłącznie w celu wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej – to zbioru nie trzeba rejestrować na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 8 ustawy o ochronie danych osobowych. Brak obowiązku zgłoszenia zbioru nie zwalnia z obowiązku należytego zabezpieczenia tych danych (rozdział V ww. ustawy).

  2. To bardzo pięknie, ale wygląda na to, że jeśli wyślę zapytanie o poradę prawną na adres kancelaria@rolesinski.pl, to mam na głowie GIODO i prokuratora. A jeśli będę chciał konkurencyjne oferty od kilku kancelarii znalezionych w Googlu, to chyba od razu na Kołymę? A jak mi się zlew zapcha, to najpierw mam listę hydraulików zgłosić do GIODO?