CROMSiG i IROMSiG? Przedsiębiorco, uważaj!

O różnych sztuczkach skierowanych na wyciąganie pieniędzy od przedsiębiorców pisaliśmy m.in. w tekście dotyczącym scamu przy rejestracji znaku towarowego.

Ostatnio jeden z naszych Klientów otrzymał bardzo ciekawe listy, a właściwie wezwania do zapłaty kwoty po 475 zł tytułem (uwaga) ogłoszenia wpisu w Centralnym Rejestrze Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz wpisu w Internetowym Rejestrze Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego. Co lepsze – wzywający do zapłaty podał nawet podstawę prawną żądania – art. 13 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak brzmi ten przepis?

Wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Dla pełnej jasności – istnieje np. Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy.

Ciekawe info można znaleźć również na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

Biuro do Spraw Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego uprzejmie informuje, iż nie współpracuje z „Internetowym Rejestrem Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego” ani z „Centralnym Rejestrem Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego”, który podaje adres: ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa, oraz żadnymi innymi komercyjnymi publikatorami, a publikowane na tej stronie ogłoszenia nie pochodzą od wydawcy Monitora Sądowego i Gospodarczego i nie wywołują skutków prawnych.


Jak zwykle w tego typu sytuacjach zalecamy czujność, aby nie płacić za coś za co nie musimy!

Aktualizacja:

Na stronie http://imsig.pl/inne/ostrzezenie/ znajduje się ostrzeżenie. Pod samym adresem również linki głównie do blogów zawierających ostrzeżenia i informacje o tych „rejestrach”.


Tagi: , ,

Komentarze do artykułu CROMSiG i IROMSiG? Przedsiębiorco, uważaj! :

 1. Ten sam temat poruszyłem na swoim blogu http://prawiepoprawny.bloog.pl w artykule naciągacze
  najbardziej dziwi mnie adres Czerniakowska 100 to adres Sądu Rejonowego m/s Warszawy

  • pewnie po to żeby wzbudzić zaufanie – akurat ten adres jest znany z racji siedziby sądu…

  • trzeba jak najwięcej i jak najczęściej pisać o takich tematach żeby przestrzec przed takimi oszustwami!

 2. Witam,

  Reprezentuję serwis iMSiG.pl, internetową wersję Monitora Sądowego i Gospodarczego. Nasza witryna w 100% odwzorowuje to, co publikowane jest w jawnym i ogólnodostępnym dzienniku urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie pobieramy za to żadnych opłat, nie wysyłamy żadnych pism, a wszystkie funkcje serwisu dostępne są bezpłatnie.

  Z opisywaną w artykule „inicjatywą” nie mamy nic wspólnego i stanowczo potępiamy takie praktyki. Umieściliśmy już w naszym serwisie ostrzeżenie dla przedsiębiorców.

  Pozdrawiam,
  Michał Grzechowiak
  Redakcja iMSiG.pl

 3. Proszę o kontakt mailowy osoby, które otrzymały pismo z CROMSIG.

  • Nasza firma też się dała nabrać i zapłaciliśmy tym naciągaczom, czy coś da się z tym zrobić ?

   • można się zastanowić czy nie posiłkować się art. 410 par. 2 kodeksu cywilnego – zwrot nienależnego świadczenia – co Państwo na to?

    • Zbyt mała kwota żeby się procesować, tracąc czas i nerwy a znając życie i tak na etapie egzekcuji komorniczej okaże się że firmy już nie ma lub jest niewypłacalna lub w upadłości. Moim zdaniem jedynie prokuratura może się tu wykazać, pod warunkiem że takich pokrzywdzonych zgłosi się duża liczba. Tak więc na zwrot pieniędzy raczej nie liczymy jedynie na ukaranie osób odpowiedzialnych.

     • a może warto przećwiczyć te pozwy zbiorowe czy grupowe? ktoś z Czytelników zgłaszał to już do prokuratury? słyszałem o podobnych próbach wyłudzania kasy w Anglii – tylko tam chodzi o prawa do domeny

     • Tak jak wcześniej pisaliśmy, takie działanie można kwalifikować jako przestępstwo oszustwa (art. 286 par. 1 k.k.) i dla popełnienia przestępstwa nie ma znaczenia kwota, a prokuratura powinna zająć się taką sprawą z urzędu. Zanim zaczniemy się procesować, można wystosować wezwanie do zwrotu wpłaconej kwoty – z informacją, że brak spełnienia żądania spowoduje dalsze kroki (w tym zgłoszenie organom ścigania).

  • Witam nam dzieki czujności nie zapłaciliśmy. oczywiście przyszły obydwa pisma w odstępie kilku dni.
   Sprawdzajcie wszystko co jest do zaplaty zanim zapłacicie a szczególnie jeżeli sie czegoś nie spodziewacie!

   Prezes Zarządu

  • Witam,
   Niestety daliśmy się nabrac i zapłaciliśmy 475 zł.Otrzymaliśmy 2 pisma w sumie.Gdyby miał Pan jakieś sugestie to chetnie wysłucham.Pozdrawiam.

   • Witam, jest szansa. Opisałem propozycję postępowania w poście z dnia 21.01 o godzinie 9:45. W razie pytań proszę pisać. Pozdrawiam

  • My także otrzymalismy taką informację o zapłacie z IROMSiG na kwotę 475,00 zł. Nasz doradca od razu wyprowadził nas z błedu, ale o krok byliśmy od zapłaty.

   • Proszę Państwa, nie ma na co czekać. Jeśli dostaliście takie pisma, złóżcie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (z art. 286 par. 1 k.k.) w najbliższej prokuraturze, to naprawdę nie wymaga dużego wysiłku. Do wniosku warto oczywiście dołączyć oryginał lub kopię tego pisma.

    My to już zrobiliśmy, im więcej takich zawiadomień, tym większa szansa, że prokuratura zacznie tę sprawę badać. Kopię zawiadomienia warto też przesłać np. do UOKiKu, innych potencjalnie zainteresowanych organów i oczywiście też do mediów.

    Pozdrawiam,
    Michał Grzechowiak
    Redakcja iMSiG.pl

    • Z pewnością są media w Polsce (w tym TV) które tym tematem się zainteresują. A o efektach złożonego zawiadomienia bardzo proszę choćby o krótką informację.

  • moja firma równeiż dostała takie wezwanie, ale nie zapłaciliśmy.

  • Otrzymałem takiel pismo, i według mnie to jest naciąganie lub wręcz wymuszenie podszywając się pod placówke rządową. Pozdrawiam

   iberia@onet.com.pl

  • Otrzymałam, opłaciłam, na szczęście w porę udało mi się cofnąć przelew.
   Pozdrawiam

  • Jak to dobrze że weszłam na wasza stronę !!! Byłam o krok od zapłaty !!! W sumie dostaliśmy dwa wezwania jedno na 475 a drugie na 425 zł.

 4. Cieszę się, że odwiedziłem tą stronę. Dziękuję za ostrzeżenia.
  Czy to nie kwalifikuje się do Prokuratury?
  Też dostaliśmy te wezwania do zapłaty z CROMSiG i z IROMSiG.

  • Takie działanie może podpadać pod prawo karne – w szczególności można iść w kierunku przestępstwa oszustwa (art. 286 par. 1 k.k.) czyli doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia jej mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu (w celu osiągnięcia korzyści majątkowej).

 5. tylko czy aby nie jest tak że to nie jest „wezwanie” raczej tam piszą o tym że proszę o wpłatę jeżeli chcesz być w jakimś rejestrze…niemniej takie pismo sprawia wrażenie, że rzeczywiście w związku np. z rejestracją spółki trzeba coś zapłacić ponad już wpłacone kwoty.
  Ale nie dajmy się nabrać – KRS jest pierwszy do sprawdzania czy są opłaty i to zaraz przy składaniu wniosku lub wzywa pisemnie do uiszczenia opłaty. Pozdrawiam redakcję bloga!

 6. Dziękujemy i zachęcamy do odwiedzania nas :) Oczywiście te pisma są pisane tak, żeby w razie czego mieć pole do obrony. Natomiast zawarta w nich informacja wskazuje, że istnieje jakiś dalszy obowiązek rejestracji i opłaty z tym związanej. Czy to wypełnia przesłanki przestępstwa oszustwa? O tym zadecydować może prokuratura a później sąd. @przedsiębiorca – słuszna uwaga, bez wniesienia wymaganych opłat KRS nie zarejestruje nam spółki.

 7. Witam,

  Niestety oszuści zrobili kolejny krok i uruchomili serwis http://www.iromsig.pl, który ma pewnie uwiarygodnić całą inicjatywę.

  Wiadomo też, kto za tym wszystkim stoi: firma Kalfas Marketing sp. z o.o. Można to sprawdzić w bazie WHOIS, wpisując „iromsig.pl” w wyszukiwarce na:
  http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

  Zaktualizowaliśmy nasze ostrzeżenie (trzeci paragraf):
  http://imsig.pl/inne/ostrzezenie/

  Co więcej, dodaliśmy w serwisie automatyczne przekierowanie na treść ostrzeżenia, jeśli wejście nastąpiło z domeny iromsig.pl. Miejmy nadzieję, że panowie z firmy Kalfas Marketing szybko wybiją sobie z głów te żenujące pomysły.

  Pozdrawiam,
  Michał Grzechowiak
  Redakcja iMSiG.pl

  • ale nawet layout tej strony zrobili pod iMSiG.pl….skandal i jednocześnie dramat jeżeli Ci wszyscy przedsiębiorcy, którzy są na liście faktycznie zapłacili aby widnieć na tej stronie…

 8. sprawcy doskonale wiedzą, że po 475 zł nikt w postępowanie cywilne nie będzie wchodził

  można spróbować z postępowaniem karnym a sposobem na odzyskanie pieniędzy będzie złożenie wniosku o naprawienie szkody (w tym przypadku kwoty 475 zł). Takie oświadczenie pokrzywdzony może złożyć na piśmie/ustnie (do zakończenia jego pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej).

  Dlatego jest szansa na odzyskanie pieniędzy za pomocą postępowania karnego.
  Pozdrawiam

 9. Do naszej Spółki również wysłano dwa wezwania do zapłaty: CROMSiG i IROMSiG.

  Szczęśliwie – nie daliśmy sie nabrać i nie uiściliśmy zadnej z opłat

 10. Stała czytelniczka również dziękuje za ten wpis. Przed chwilą dostaliśmy takie samo pismo i dzięki Waszej publikacji nie daliśmy się nabrać.
  Pozdrawiam serdecznie

 11. Dziękujemy i pozdrawiamy stałą czytelniczkę :-)

 12. Witam. Również dostałem takie pismo i dzięki tej stronce nie zrobiłem błędu i nie zapłaciłem.
  Pozdrawiam

 13. Witam właśnie otrzymałem pismo z IROMSiG. Lekko się zdenerwowałem ponieważ wpłatę za publikację dokonałem przy składaniu wniosku do KRS , zacząłem węszyć i co ? trafiłem na Was wielkie dzięki za ostrzeżenie.
  pozdrawiam prezes Piotr

 14. Cieszymy się. Zachęcamy do odwiedzin:)

 15. Witam,

  Dziś też otrzymałem pismo z CROMSiG i od razu wylądowało w koszu na śmieci.

  Pozdrawiam wszystkich i uważajcie!

  Piotr

 16. na stronie IROMSIG, ktora zgodnie z KRS 0000366419 jest spółką z o.o. nie ma żadnej informacji o formie prawnej, czy kapitale zakłądowym. Z tego co wiem, są to informacje wymagane prawem a ich brak jest sankcjonowany… może by tak narobić naciągaczom na wycieraczkę?

 17. Witam, dziś dostałem identyczne pismo/wezwanie do dokonania zapłaty. Myląca jest nazwa wypisana na druku do zapłaty, nie obejmuje ona żadnej formy prawnej podmiotu na rzecz którego wpłacamy pieniądze. Jako odbiorca podnay jest „REJESTR OGŁOSZEŃ MONITORA SĄDOWEGO I GOSP.”. Można się pokusić o zwrócenie się do baku w którym prowadzony jest rachunek z informacją/reklamacją iż taki odbiorca nie istniej więc dane są błędne, a w efekcje można spróbować odzyskać pieniądze od banku w którym prowadzony jest rachunek odbiorcy.
  jeżeli chodzi o popełninie przestępstwa, to jest to jasne iż nadawca ma zgóry powzięty zamiar oszustwa/wyłudzenia poprzez doprowadzenie do niekożystnego rozporządzenia swojm majątkiem.
  A co do firmy to IROMSIG Sp. zoo, powstała w 2010-09-27, założona przez Spółkę PORTA LEGIS Sp. zoo (spółka ta posiada jeszcze 8 innych sp zoo),pod nazwą Diomedes Sp. zoo.Poprzednim prezesem był Pan Gabriel Lech Runević, od 13 XII 2010 prezesem jest Pan AYSEGÜL KOCABICAK, w tej dacie zmieniono również nazwę spółki na IROMSIG. nr KRS 366419.
  Jest to jedna grupa spółki w których prezesem jest Pan Lech nadal mają adres rejestracji na ul. Mokotowskiej 15/1B.

 18. Dzisiaj również otrzymałam takie pismo z prośbą o uiszczenie opłaty w wysokości 475 zł.

 19. Whois mówi:

  Domena
  Domena iromsig.pl
  Typ abonenta organizacja
  Serwery nazw dns2.domeny.com.
  da15.domeny.com.
  Utworzona 2010.10.22 09:25:55
  Ostatnia modyfikacja 2010.11.05 08:40:54
  Opcja brak
  Registrar Domeny.pl sp. z o.o.
  ul. Wielicka 50
  30-552 Kraków
  Polska/Poland
  +48.12 2963663
  bok@domeny.pl
  Abonent
  Firma Kalfas Marketing Sp. z o.o.
  -
  Ulica Ul. Opolska 22
  Miasto 40-084 Katowice
  Lokalizacja PL
  Telefon +48.324453159
  Fax +48.324450093
  Ostatnia modyfikacja 2011.03.04

  • NAZWA DOMENY:
   iromsig.pl
   typ abonenta:
   organizacja
   serwery nazw:
   dns2.domeny.com.
   da15.domeny.com.

   utworzona:
   2010.10.22 09:25:55
   ostatnia modyfikacja:
   2011.10.25 14:04:53
   koniec okresu rozliczeniowego:
   2012.10.22 09:25:55
   opcja:
   brak

   ABONENT:
   firma:
   IROMSIG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
   -
   ulica:
   Ul. Mokotowska 15a/1B
   miasto:
   00-640 Warszawa
   lokalizacja:
   PL
   telefon:
   +48.221234567
   ostatnia modyfikacja:
   2011.03.04

   REJESTRATOR:
   Domeny.pl sp. z o.o.
   ul. Wielicka 50
   30-552 Kraków
   Polska/Poland
   +48.12 2963663
   bok@domeny.pl

 20. TO JAKAŚ SPÓŁKA: Kalfas Marketing Sp. z o.o.

 21. To zwykli naciągacze. Niczym się nie różnią od gości wciskających garnki emerytom. Płacenie tej kwoty świadczy jedynie o głupocie.

 22. W dniu wczorajszym również dostałam pismo od IROMSiG Warszawa ul. Czeniakowska 100, wzywające do zapłaty 475,00 zł. Ale nie zamierzałam płacić, gdyż wniosłam opłatę za ogłoszenie w MSiG w kwocie 500,00 zł przy rejestracji spółki. Od razu zorientowałam się że to jest naciąganie. Zastanawiam się również co robi prokuratura, przecież też czytają te wpisy!!!!!!

 23. I my otrzymaliśmy pismo w sprawie opłaty MSIG. Od razu sprawdziłam co to za praktyki i na szczęście trafiłam na Państwa wpisy o oszustwie. Dzięki temu firma nie dała się nabrać i nie straciła 475 zł.

  • Ja niestety zbyt późno trafiłam na tę stronę i zdążyłam zapłacić tym…. Czy ktoś z Was już podjął próbę odzyskania tych pieniędzy?

 24. Witam , My też dostaliśmy dwa pisma ale nasz doradca od razu nas wyprostował i nie daliśmy się naciągnąć. Z drugiej strony chyba nie ma na nich mocnych skoro wciąż stosują te same triki. Jedyna rada – bądźcie czujni,

 25. IROMSiG to złodzieje. Przypominam, że MSiG opłaca się w momencie złożenia wniosku do KRS, na konto sądu rejestrowego (opłata wynosi 1000 zł za czynności wpisu + 500 zł za monitor). Liczą na sklerozę i głupotę. Pozdrawiam,
  WW

 26. witam, jak dobrze że jesteście, moja spółka dwa razy dostało już te pisma,,,, ufff nie zapłaciliśmy ale to jest naprawdę bezczelność …wyłudzenie ewidentne
  dziękuję wam za info….ocaliliście moją kasę i honor :)

 27. Witam,
  także otrzymaliśmy podejrzane dwa wezwania, dzięki stronie Państwa uniknęliśmy strat i kłopotów.
  Dziękujemy!

  • My niestety też daliśmy się nabrać. Dodam tylko, że Domeny.pl – firma która zarejestrowała ich domene internetową też ma na sumieniu wyłudzenia. Nie zdziwiłbym się gdyby Porta Legis lub osoba któregoś z prezesów IROMSIG doprowadziła również do Domeny.pl

 28. Witam, dziękuję za wpis na tym blogu ocaliliście 475,00 zł firmy w której pracuję. Dostałam 2 pisma od IROMSiG na Czerniakowskiej oraz hmm też IROMSiG ale w pełnej nazwie i na Mokotowskiej 15a/1B w Warszawie … wyłudzacze …

 29. Witam,
  chyba Panstwa pieniadze sa niestety nie do odzyskania, pracuje w firmie transportowej i Pan, ktory stoi za firmami o ktorych piszecie jest rowniez w KRSie firmy, ktora wlasnie wyludzila towar z kilku transportow na tysiace zlotych od innych spedycji.

 30. Ja również dwa dni temu otrzymałam takie dwa zawiadomienia:( dzięki waszej stronce i opiniom nie dałam się okraść…

  Pozdrawiam

 31. W dalszym ciągu rozsyłają podobne zawiadomienia z odcinkami wpłat na ich konto.
  Też byliśmy czujni dzięki waszej stronce, przestrzegamy innych.

 32. Wczoraj dostałam powiadomienie o zapłacie od IROMSiG ul. Czerniakowska 100 na kwotę 475,00 a dzisiaj ku mojemu zdziwieniu ta sama kwota do zapłaty od tej samej „organizacji” przy ul. Mokotowskiej 15A/1B.
  Dzięki waszej stronie wiem że to mega ściema. I niby mam jeszcze płacić to 2 razy;( Banda oszustów!!!

 33. Witam,

  i ja muszę podziękować! Dostałem z 1 i 3 sierpnia dwa pismo o wpłatę. Oczywiście dodzwonić się do nich nie można bo rzekomo są konsultanci i są ciągle zajęci.

  Pozdrawiam i powodzenia

 34. Dziękuje za ostrzeżenie, dzięki temu artykułowi nie zapłacimy.

 35. Dziś właśnie wpłynęło do nas pismo z IROMSiG ul.Mokotowska z prośbą o uregulowanie zapłaty :-) )) Pod nieobecność koleżanki z sekretariatu trafiło od razu do moich rąk. Zakładając spółkę już zapoznałam się z tym tematem i niecnymi praktykami Kalfas Marketing sp. z o.o. , więc pieniążków od nas niestety ta firma nie wyłudzi.
  Pamiętajcie ! Jeśli cokolwiek jest wymagane w sądzie przy rejestracji spółki, jeśli czegokolwiek brakuje – dostaną Państwo ZAWSZE wezwanie z sądu właściwego ze względu na siedzibę Waszej firmy a nie od zupełnie innego podmiotu !
  Od 1 lipca 2011 do chwili obecnej płaci się za rejestrację spółki 1000 zł . Żadne inne opłaty nie są wymagane.
  Pozdrawiam serdecznie i zachowajcie czujność ;-)

 36. Na stałe współpracuje nasza spółka z Prokuraturą, wczoraj otrzymaliśmy pismo z IROMSiG, zawiadomiliśmy o próbie popełnienia przestępstwa :) Pozdrawiam Łukasz

 37. Witam,
  Otrzymaliśmy dwa pisma do opłaty za dokonanie wpisu do rejestru KRS.
  Dzięki czujności wspólnika i Waszej stronie nie daliśmy się naciągnąć oszustom.
  Mam pytanie, czy warto z tym iść do prokuratury?
  Pozdrawiam.
  Leszek.

 38. Właśnie dzisiaj moja firma dostała dwa wezwania – jedno na kwotę 475 i drugie na kwotę 425. Zamierzam zgłosić to do prokuratury. Czy ktoś już to zgłaszał i jakie ma doświadczenia? Pytam, bo mam nie najlepsze zdanie o działaniach prokuratury.

 39. Właśnie otrzymałam wezwanie do zapłaty z IROMSIG. Dzięki Wam nie dałam się naciągnąć. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
  Elżbieta Miler

 40. Też dostałem rzeczone wezwania do zapłaty, wybrałbym się z nimi do organów ścigania ale obawiam się, ze będę jedynym „zamieszanym” w sprawę po czym zostanie ona zamknięta ‘Z powodu niewykrycia sprawcy” :)

 41. Właśnie dostałem pismo z KPP o wszczęciu postępowania na podstawie art. 305 § 4 kpk wszczęto dochodzenie o przestępstwo określone w art 13&1 k.k. w związku z art 286&1 k.k. Postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji a nadzoruje Prokuratura Rejonowa – oczywiście przeciwko IROMSIG. Pozdrawiam Łukasz

 42. Witam Panie Łukaszu
  Proszę o podanie jaka Komenda wszczęła postępowanie i jaki jest nr sprawy ( RSD) ?
  Chciałbym się dołączyć-Pozdrawiam Paweł

 43. To proszę się dołączyć w swojej KP, ja nie mogę ujawnić takich danych (oczywiście dla dobra prowadzonego śledztwa). Pozdrawiam Łukasz

 44. Tez dostaliśmy ostatnio takie pismo – czy ktoś może opisać procedurę zgłaszania togo do prokuratury. Może znajdę chwilę i się dołączę.

 45. Mamy nowy podmiot – bardziej agresywnie starający się pozyskać opłaty od przedsiębiorców:
  https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/582729_450809008269653_342980099052545_1969945_1476482138_n.jpg

 46. [...] scamach na naszym blogu już pisaliśmy odnośnie zarówno procedury rejestracji w KRS [link do: http://blog.e-prawnik.pl/crmsig-i-iromsig-przedsiebiorco-uwazaj.html, jak i rejestrowania znaków towarowych [...]

 47. [...] na blogu “Co w prawie piszczy” zostały poruszone w tekstach opisujących procedury rejestracji w KRS, jak i rejestrowania znaków towarowych, zaś na Niebezpieczniku, artykuły dotyczące scamerów i [...]